NATO plánuje vojenské cvičenia po celej Európe na odstrašenie Ruska

29.4.2022 (Webnoviny.sk) – Desaťtisíce vojakov z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa v najbližších týždňoch zúčastnia na sérii vojenských cvičení po celej Európe, ktoré majú pomôcť odradiť Rusko od vojenskej agresie.

Lietadlá, tanky, delostrelectvo

Cvičenia za podpory lietadiel, tankov, delostrelectva a obrnených útočných vozidiel sa uskutočnia vo Fínsku, Poľsku, Severnom Macedónsku a pozdĺž estónsko-lotyšskej hranice.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Budú zahŕňať vojakov z NATO i spoločných expedičných síl z Fínska a Švédska, ktoré zatiaľ nie sú členmi NATO.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Podľa generálporučíka Ralpha Wooddissea, veliteľa poľnej armády Spojeného kráľovstva, budú mať cvičenia taký rozsah, aký v Európe v tomto storočí ešte nebol.

Swift Response a Defender

Už tento týždeň sa približne 4500 vojakov zúčastní na cvičení Swift Response, ktoré bude zahŕňať výsadky z lietadiel a útoky z helikoptér v Severnom Macedónsku. Operácia bude zahŕňať sily z USA, Británie, Albánska, Francúzska a Talianska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojenské cvičenie zoskupenia NATO na Slovensku (fotografie)

Na budúci mesiac sa 18-tisíc vojakov NATO, vrátane síl z Británie, Francúzska a Dánska, zúčastní na cvičení Hedgehog pozdĺž estónsko-lotyšskej hranice. Koncom mája sa zasa približne 1000 britských vojakov pripojí k jednotkám z 11 ďalších krajín na cvičení Defender v Poľsku.

„Bezpečnosť Európy nebola nikdy dôležitejšia,” povedal britský minister obrany Ben Wallace. „Na týchto cvičeniach sa naši vojaci spoja so spojencami a partnermi v rámci NATO a spoločných expedičných síl. Bude to jedno z najväčších spoločných nasadení od čias studenej vojny,” dodal.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – NATO plánuje vojenské cvičenia po celej Európe na odstrašenie Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: