Najvyšší súd zrušil pojednávanie s Kotlebom, šéf ĽSNS sa chce oboznámiť s novými dôkazmi

7.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 7. marca 15:05

Najvyšší súd SR (NS SR) zrušil verejné zasadnutie so šéfom politickej strany Ľudová strana Naše Slovensko Marianom Kotlebom vytýčené na utorok (8. marca).

Ako informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, dôvodom je žiadosť obžalovaného o preštudovanie a oboznámenie sa s novými dôkazmi predloženými zo strany prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry ako aj zaujatie stanoviska k nim.

Obrazovo zvukový-záznam

Poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár na sociálnej sieti zverejnil dokument podpísaný prokurátorom ÚŠP Tomášom Honzom, podľa ktorého sa Kotleba aj po prvostupňovom odsúdení za extrémizmus dopúšťa podobného konania a používa gestá, ktoré ho „prepájajú s pravicovo-extrémistickou rasistickou ideológiou”.

Najvyššiemu súdu preto prokurátor adresoval obrazovo zvukový-záznam, ktorý by to mal dokazovať. „Prokurátor Honz, známy prenasledovaním ľudí za ich názory, doplnil obžalobu na Mariana Kotlebu tvrdením, že mal údajne v parlamente hajlovať počas rokovania o okupačnej zmluve s USA,” uviedol Schlosár.

Trestný čin podnecovania

Zároveň poslanec zverejnil uznesenie o obvinení šéfa Kotlebovcov pre trestný čin podnecovania. Dôvodom má byť zvolávanie verejnosti na blokádu Bratislavy z leta 2021.

„Práve dnes bol Marian Kotleba obvinený aj z ďalšieho trestného činu, a to z podnecovania. A to len preto, že ešte minulý rok v lete natočil video, v ktorom hovoril o proteste proti totalitným korona-opatreniam formou blokády v Bratislave,” napísal Schlosár.

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová Kotlebu v októbri 2020 uznala za vinného z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Za to mu uložila trest väzenia v dĺžke štyri roky a štyri mesiace. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný, keďže sa obžalovaný voči rozhodnutiu odvolal.

Šeky so sumou 1488 eur

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Viac k témam: Neonacizmus, Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd zrušil pojednávanie s Kotlebom, šéf ĽSNS sa chce oboznámiť s novými dôkazmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: