Najvyšší súd nevyhovel Kočnerovej žiadosti, sudcovia v prípade vraždy Kuciaka nie sú zaujatí

12.4.2022 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR (NS SR) nevyhovel námietke zaujatosti voči sudcom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružene Sabovej a Rastislavovi Stierankovi, ktorí prejednávali prípad vraždy novinára Jána Kuciaka.

Námietka nebola vznesená bezodkladne

Ako informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová, v konaní o sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a obžalovaného Mariana Kočnera totiž NS SR rozhodol tak, že napadnuté uznesenie ŠTS zrušil bez ďalšieho, pretože dospel k záveru, že námietka zaujatosti nebola vznesená bezodkladne.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal koncom marca sťažnosť proti uzneseniu ŠTS, podľa ktorého sudcovia Ružena Sabová a Rastislav Stieranka nie sú vylúčení z úkonov trestného konania. O nevylúčení dvojice sudcov rozhodol senát ŠTS zložený z nich dvoch a tretieho člena Jozefa Piknu v pomere hlasov 3:0.

Sudcovia rozhodovali o vine Marčeka

ÚŠP námietku odôvodňoval rozhodnutím NS SR o vylúčení sudkyne Pamely Záleskej v danej trestnej veci. Obaja sudcovia totiž rozhodovali v senáte, ktorý uznal za vinného z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy vykonávateľa samotného skutku Miroslava Marčeka.

Podstatou námietky bol podľa prokuratúry podrobný opis konania dvoch obžalovaných, ktorí zatiaľ neboli právoplatne uznaní za vinných v odsudzujúcom rozsudku nad Miroslavom Marčekom, teda procesne obdobná situácia, ktorá viedla k vylúčeniu sudkyne Záleskej vo vzťahu k odsúdeniu Zoltána Andruskóa. Záleskú na pojednávaní 28. augusta namietla obhajoba obžalovaného Mariana K.

Viac k témam: Vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd nevyhovel Kočnerovej žiadosti, sudcovia v prípade vraždy Kuciaka nie sú zaujatí © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: