Nadúmrtnosť na Slovensku opäť stúpla, COVID-19 bol štvrtou najčastejšou príčinou a podľahol mu každý deviaty zomretý

26.4.2022 (Webnoviny.sk) – Na Slovensku zomrelo v marci viac ako 5,7 tisíca osôb, čo bolo najviac v tomto roku. Ako ďalej v tlačovej správe skonštatoval Štatistický Úrad SR (ŠÚ SR), nadúmrtnosť medzimesačne stúpla dvojnásobne, keď počet zomretých o 16,5 percenta prevýšil priemer marcových hodnôt z rokov 2015 až 2019.

Viac o téme: Koronavírus

„Epidemická situácia sa na Slovensku od začiatku roka výrazne zlepšila, v marci však počet zomretých začal opäť stúpať. Vyššiu nadúmrtnosť spôsobil stále ešte vyšší počet zomretých na infekciu COVID-19, ale aj výrazný nárast zomretých na choroby dýchacej sústavy, či infekčné a parazitárne choroby ako bol päťročný priemer pred pandémiou,” povedala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Každý deviaty podľahol COVIDu-19

Z hľadiska príčin úmrtí podľa štatistikov v marci naďalej pretrvával vyšší počet osôb, ktoré zomreli na následky infekcie COVID-19. Spolu v marci na nový vírus zomrelo 614 osôb, teda najviac v tomto roku.

„Medziročne sa síce ich počet znížil o viac ako tri štvrtiny, ale podľahol mu každý deviaty zomretý a podieľal sa 11 percentami na všetkých úmrtiach,” zdôraznil ŠÚ SR s tým, že infekcia COVID-19 bola v marci štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí.

Pred ňou sa umiestnili choroby obehovej sústavy (42 percent úmrtí), nádory (18 percent) a choroby dýchacej sústavy (12 percent).

Najhoršiu situáciu mal jeden kraj

Zvýšený počet zomretých počas marca podľa ŠÚ SR pretrvával vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Najhoršia situácia bola v Trenčianskom kraji. V marci podľa štatistikov totiž v tomto regióne zomieralo o vyše štvrtinu viac ľudí, ako bol priemer piatich rokov pred pandémiou.

Viac k témam: Koronavírus, Nadúmrtnosť, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Nadúmrtnosť na Slovensku opäť stúpla, COVID-19 bol štvrtou najčastejšou príčinou a podľahol mu každý deviaty zomretý © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: