Naďov rezort obmedzí využívanie slovenského neba, cieľom je zvýšiť obranu krajiny

16.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo obrany SR (MO SR) prijme opatrenia k využívaniu slovenského vzdušného priestoru v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine.

Cieľom opatrení bude zaručiť obranu Slovenskej republiky a plnenie úloh v prospech Ozbrojených síl SR ako aj síl NATO. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Obmedzené využívanie vzdušného priestoru

Rezort obrany týmto reagoval na aktiváciu opatrenia v rámci systému reakcie na krízové situácie Severoatlantickej aliancie. Ministerstvo obrany preto plánuje vykonať opatrenia na koordináciu medzi vojenskými a civilnými poskytovateľmi leteckých navigačných služieb.

„Realizáciou uvedených opatrení môže nastať obmedzenie využívania vzdušného priestoru pre civilných používateľov vzdušného priestoru SR, ktoré však vzhľadom na aktuálne rýchlo sa meniacu bezpečnostnú situáciu nie je možné v súčasnosti exaktne identifikovať,“ vysvetľuje MO SR.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Prevádzkovanie rôznych misií

Tieto opatrenia by zahŕňali najmä zriadenie dočasne obmedzených alebo vyhradených priestorov na účely plnenia úloh ochrany a obrany vzdušného priestoru SR.

„V týchto priestoroch bude po ich aktivácii vykonávaná vojenská letecká prevádzka plniaca čiastkové i komplexné misie (spravidla prelety územia SR), realizovaná lietadlami, vrátane bezpilotných prostriedkov členských štátov NATO, ktorým nemôžu byť poskytované letové prevádzkové služby civilným poskytovateľom leteckých navigačných služieb. Primárne sa jedná o lety podľa iných pravidiel ako pre civilné letectvo a lety, ktoré nespĺňajú požiadavky na palubné vybavenie,“ doplnil rezort obrany. Riadenie letov v týchto priestoroch bude zabezpečovať MO SR.

Viac k témam: obrana štátu, Ozbrojené sily SR, rusko-ukrajinský konflikt, vzdušný priestor
Zdroj: Webnoviny.sk – Naďov rezort obmedzí využívanie slovenského neba, cieľom je zvýšiť obranu krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: