Na protestnom zhromaždení v Senici žiadali zachovanie okresného súdu predstavitelia mesta aj obcí okresu

20.4.2022 (Webnoviny.sk) – Zachovanie Okresného súdu v Senici požadovali v stredu pred jeho budovou predstavitelia samosprávy Senice a obcí z okresu.

Dlho pripravovaná reforma súdnej mapy rátala so zachovaním súdu v Senici, podľa primátora Martina Džačovského však existujú informácie, že na poslednú chvíľu má prísť k zmene a sídelným súdom pre Záhorie sa má stať Okresný súd v Malackách.

Senica je pre sídlo súdu najvhodnejšia

Zo senického súdu má podľa informácií Džačovského zostať len pracovisko súdu v Malackách, v kompetencii ministra spravodlivosti bude možnosť takéto pracoviská zrušiť.

Protestné zhromaždenie podporil aj predseda Okresného súdu v Senici Milan Trylč, podľa ktorého je pre sídlo súdu na Záhorí najvhodnejšia Senica.

Argumentoval produktivitou senického súdu, jeho priestorovými možnosťami, geografickou polohou v rámci regiónu Záhoria, ale aj počtom sudcov.

Okresný súd v Senici by po zlúčení s Okresným súdom v Skalici mal 16 sudcov, pričom súd v Malackách má len jedenásť sudcov.

Protesty sú dôkazom veľkej reformy

Protesty sú podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej dôkazom toho, že na stole je veľká reforma. „Žiadna reforma, ktorá sa týka súdov a ich reorganizácie sa asi nezaobíde aj bez protestov. Mňa osobitne mrzí, že sú tu protesty aj napriek tomu, že reforma neráta s tým, že by sa rušili pracoviská súdov, teda niet tu obavy o miesto výkonu práce či pre sudcu alebo akéhokoľvek zamestnanca,“ uviedla Kolíková.

Dodala, že súdna reforma nie je o boji, kde bude pracovisko a kde sídlo súdu, ale je založená na zväčšovaní súdnych obvodov. Bez toho, aby sa zväčšovali súdne obvody sa podľa ministerky nedá docieliť špecializácia sudcov pre hlavné agendy.

Primátor Džačovský požiadal v súvislosti s novými informáciami k súdnej mape o stretnutie ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, ako aj predstaviteľov Národnej rady SR, zatiaľ sa však žiadne neuskutočnilo.

Národná rada SR by sa rokovaním o novej súdnej mape mala zaoberať na schôdzi, ktorá sa začína 26. apríla. Pôvodne mali poslanci rokovať o vládnom návrhu zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi okresných súdov na marcovej schôdzi. Očakávalo sa aj definitívne hlasovanie, napokon ho odložili.

Viac k témam: Súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Na protestnom zhromaždení v Senici žiadali zachovanie okresného súdu predstavitelia mesta aj obcí okresu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: