Na návštevu pápeža Františka na Slovensku sa pripravujú aj hudobníci

30.8.2021 (Webnoviny.sk) – Zmiešaný spevácky zbor, ktorý bude sprevádzať liturgiu slávnostnej svätej omše so Svätým Otcom Františkom 15. septembra v Šaštíne, absolvoval cez víkend prvú skúšku.

Dvojica dirigentov

Zbor je zložený zo 105 spevákov, ktorí sú členmi šiestich slovenských zborov Chorus Salvatoris (Bratislava), Psallite Deo (Nitra), Piarissimo (Trenčín), Chrámový zbor baziliky Sedembolestnej (Šaštín), zbor z Konzervatória (Bratislava) a Osmičkári (Bratislava).

Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku

Ako informovala PR manažérka zboru Veronika Štubňová, sprevádzať ho bude 26-členný orchester zostavený z hráčov pôsobiacich v rôznych profesionálnych zoskupeniach.

Rozsiahle hudobné teleso vystúpi pod taktovkou dvojice dirigentov Zuzany Buchovej Holičkovej a Róberta Mesároša. Sólových speváckych partov sa zhostia Hilda Gulyás, Mária Zajíčková Králiková a Marek Cepko. Koncertným majstrom orchestra je popredný slovenský huslista Juraj Tomka.

Spevy s mariánskou tematikou

Proces prípravy a naštudovania hudobnej časti liturgie, ktorý podľa Štubňovej intenzívne prebiehal počas uplynulých týždňov, prechádza do ďalšej fázy.

Celkovo hudobníci absolvujú tri skúšky v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v bratislavskej Petržalke. Skúšobný proces zavŕši generálna skúška 14. septembra priamo v Šaštíne a napokon slávenie Eucharistie so Svätým otcom Františkom 15. septembra o 10:00.

Hudobná dramaturgia slávnosti Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, umocňuje význam sviatku spevmi s mariánskou tematikou. Na úvod sv. omše zaznie štvorhlasné moteto Tu es Petrus.

Autorom skladby je Vladimír Kopec, súčasný organista Baziliky sv. Emeráma v Nitre a dirigent katedrálneho speváckeho zboru Psallite Deo, ktorý počas štúdia v Ríme pôsobil ako organista a spevák v zbore Vikariátu mesta Vatikán v Bazilike sv. Petra a počas omší a audiencií pápeža Benedikta XVI.

Viac k témam: liturgia, návšteva pápeža Františka na Slovensku, spevácky zbor
Zdroj: Webnoviny.sk – Na návštevu pápeža Františka na Slovensku sa pripravujú aj hudobníci © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: