Musk ubezpečil Ukrajincov, že SpaceX im nevypne Starlink v krajine

24.10.2022 (Webnoviny.sk) – Zakladateľ a riaditeľ spoločnosti SpaceX Elon Musk v nedeľu ubezpečil, že satelitný internetový systém Starlink, ktorý Ukrajine poskytuje kľúčové telekomunikačné služby, nevypne – bez ohľadu na to, či dostane financovanie od amerického ministerstva obrany. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Fedorov chválil SpaceX 

„Ešte predtým, ako (ministerstvo obrany, DoD) vôbec prišlo so svojou reakciou, povedal som Mychajlovi Fedorovovi, že SpaceX nevypne Starlink ani keď DoD odmietne poskytnúť financovanie,“ napísal Musk v nedeľu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, odkazujúc na rozhovor s ukrajinským vicepremiérom a ministrom pre digitálnu transformáciu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Fedorov už skôr chválil SpaceX a Starlink, pričom Muska označil za „jedného z najväčších súkromných donorov na svete podporujúcich Ukrajinu“.

Služby naďalej zadarmo

CNN pred časom informovala, že SpaceX požiadal Pentagon, aby platil mesačne desiatky miliónov dolárov za Starlink na Ukrajine a prevzal toto bremeno od nich. V reakcii na zverejnenie týchto správ však Musk zjavne otočil a prostredníctvom Twitteru náhle ohlásil, že SpaceX bude služby poskytovať naďalej zadarmo. Pentagon však minulý týždeň informoval, že rokovania so SpaceX o Ukrajine naďalej pokračujú.

SpaceX tvrdí, že poskytovanie služieb Starlink Ukrajine už firmu stálo 80 miliónov dolárov a do konca roka jej náklady presiahnu 100 miliónov.

Terminály siete Starlink, ktoré začali na Ukrajinu dodávať na jar, umožnili ukrajinskej armáde bojovať a zostať v spojení, i keď ruské vojská zničili telefónne a internetové siete v krajine.

Viac k témam: Projekt Starlink, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Musk ubezpečil Ukrajincov, že SpaceX im nevypne Starlink v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: