Ministerstvo financií upozorňuje na riziká cenovej regulácie základných potravín z dielne Smeru, môže ich byť menej

11.6.2023 (SITA.sk) – Zavedenie cenovej regulácie základných potravín by mohlo zhoršiť ich dostupnosť a spôsobiť zvýšenie cien potravín, ktorých cena nie je regulovaná.

V reakcii na návrh novely zákona o cenách od poslancov za stranu Smer-SD, ktorý parlament v máji posunul do druhého čítania, na to upozorňuje Ministerstvo financií SR.

Zdražieť by mohli ostatné potraviny

Zníženie cien reguláciou by podľa rezortu mohlo viesť k nedostatku tovarov, pretože predávajúci by mali väčšiu motiváciu potraviny vyvážať do zahraničia a neuvádzať ich na slovenský trh.

„Rovnako by predávajúci mohli z dôvodu zníženia cien regulovaných potravín zvýšiť ceny ostatných potravín, ktoré regulácii nepodliehajú. Návrh prináša aj riziko nákupnej turistiky, v prípade zníženia cien by bolo ziskové nakúpiť lacno potraviny na Slovensku a predať ich drahšie v zahraničí,” tvrdí ministerstvo financií.

Upozorňuje na to, že ministerstvo financií ako cenový orgán má už v súčasnosti kompetenciu ustanoviť rozsah regulácie cien, a to aj bez ustanovenia osobitnej povinnosti vo vzťahu k základným potravinám a zoznamu týchto potravín priamo v zákone o cenách, ako sa navrhuje.

Opätovná administratívna záťaž

Vláda v roku 2020 zrušila povinnosť viesť cenovú evidenciu vrátane kalkulácií nákladov a zisku pre predávajúcich, ktorí predávajú tovar, na ktorý sa nevzťahuje cenová regulácia s cieľom znížiť administratívnu záťaž podnikateľom.

„Znovuzavedenie tejto povinnosti by spôsobilo opätovnú administratívnu záťaž dotknutých podnikateľov,” varuje rezort financií.

Podľa návrhu novely zákona o cenách od poslancov NR SR za stranu Smer-SD by sa zaviedla povinnosť viesť evidenciu o cenách tovarov vrátane kalkulácií nákladov a zisku pre predávajúcich, ktorí predávajú tovar, na ktorý sa nevzťahuje cenová regulácia.

Legislatívny návrh tiež stanovuje povinnosť cenovému regulačnému orgánu určiť opatrenia na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja na vybraný okruh potravín na časovo obmedzené obdobie.

Viac k témam: Ceny potravín, marže, Regulácia, základné potraviny
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo financií upozorňuje na riziká cenovej regulácie základných potravín z dielne Smeru, môže ich byť menej © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: