Minimálna hodnota gastrolístka má začiatkom budúceho roka stúpnuť na 5,10 eura. Od mája pôjde už o tretie zvýšenie

1.11.2022 (Webnoviny.sk) – Minimálna hodnota stravného lístka sa má pre státisíce zamestnancov od začiatku budúceho roka zvýšiť zo 4,80 eura na 5,10 eura.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR tým reaguje na vývoj indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní.

Zamestnávateľ môže dať viac

So zvýšením hodnoty stravného lístka rezort počíta v návrhu opatrenia na zvýšenie súm stravného, ktorý predložilo do pripomienkového konania. Opatrenie by malo byť účinné od 1. januára 2023.

Navrhovaným opatrením sa suma stravného zvýši pri trvaní pracovnej cesty od 5 do 12 hodín zo 6,40 eura na 6,80 eura, pri trvaní pracovnej cesty od 12 hodín do 18 hodín z 9,60 eura na 10,10 eura a pri pracovnej ceste trvajúcej nad 18 hodín zo 14,50 eura na 15,30 eura.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je pritom podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní od 5 do 12 hodín. Pri sume stravného 6,80 eura je minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,10 eura.

Zákonník práce určuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku vo vyššej hodnote.

Index cien stúpol o 5 percent

Za august tohto roka dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní na Slovensku hodnotu 105, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5 percentuálnych bodov.

Za základňu sa pritom považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy stravného.

„V zmysle mechanizmu zvyšovania súm stravného podľa zákona o cestovných náhradách bola teda splnená podmienka na ich zvýšenie,” konštatuje ministerstvo práce.

Minimálna hodnota stravných lístkov sa má od mája tohto roka zvýšiť tretíkrát. Prvýkrát najnižšia hodnota gastrolístkov stúpla od mája tohto roka z 3,83 eura na 4,50 eura, druhýkrát od septembra tohto roka zo 4,50 eura na 4,80 eura.

Viac k témam: Gastrolístky, pracovné cesty, Stravné lístky, Zákonník práce, Zamestnanci
Zdroj: Webnoviny.sk – Minimálna hodnota gastrolístka má začiatkom budúceho roka stúpnuť na 5,10 eura. Od mája pôjde už o tretie zvýšenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: