Milanovej ministerstvo plánuje komplexne upraviť status profesionálneho umelca

19.4.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo kultúry SR (MK SR) plánuje komplexne upraviť status profesionálneho umelca a iného profesionála v kultúre. Zo zverejnenej predbežnej informácie o návrhu zákona o profesionáloch v kultúre vyplýva, že by sa mali určiť kritériá, ktorých splnenie bude podmienkou pre zápis do evidencie profesionálnych umelcov a evidencie iných profesionálov v kultúre.

Tiež by sa mali upraviť podmienky na priznanie osobitného príspevku určitým skupinám profesionálnych umelcov po skončení ich profesionálnej kariéry, výška osobitného príspevku a spôsob jeho priznania.

Rezort kultúry v predloženom dokumente konštatoval, že definície profesionálneho umelca a iného profesionála v kultúre obsiahnuté v zákone o Fonde na podporu umenia a zákone o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MK SR pokrývajú iba umelcov v slobodnom povolaní a iných profesionálov v kultúre, ktorí vykonávajú profesiu v oblasti umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu ako samostatne zárobkovú činnosť.

„Cieľom návrhu zákona je upraviť status profesionálneho umelca a iného profesionála v kultúre, ktorý bude zahŕňať aj umelcov, respektíve iných profesionálov v kultúre, ktorí vykonávajú umeleckú alebo inú činnosť v pracovnoprávnom vzťahu, ako podnikateľskú činnosť, a tak ďalej,“ objasnilo ministerstvo.

Viac k témam: profesionálny umelec
Zdroj: Webnoviny.sk – Milanovej ministerstvo plánuje komplexne upraviť status profesionálneho umelca © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: