Miera nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla na 6,67 percenta, oznámil minister práce Krajniak

20.4.2022 (Webnoviny.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla o 0,19 percentuálneho bodu na 6,67 percenta. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

Medziročne sa podľa neho miera nezamestnanosti v marci znížila o 1,31 percentuálneho bodu. Pokles nezamestnanosti podľa ministra nezastavila ani vojna na Ukrajine. Miera nezamestnanosti klesá vo všetkých regiónoch na Slovensku.

Odídenci nevytláčajú Slovákov

Minister práce a sociálnych vecí upozornil na to, že vlani miera nezamestnanosti vrcholila až v apríli. „V tomto roku krivka miery nezamestnanosti vyvrcholila v januári a odvtedy nám nezamestnanosť klesá,” povedal.

Počas marca si podľa neho našlo na Slovensku prácu asi 5-tisíc živiteľov rodín. Vo všetkých okresoch na Slovensku, s výnimkou piatich okresov, miera nezamestnanosti klesá. Najviac sa nezamestnanosť znižuje na západe Slovenska.

V minulom mesiaci si podľa Krajniaka našlo prácu 13,7 tisíca občanov Slovenska a popri nich aj 1,9 tisíca odídencov z Ukrajiny. Odídenci z Ukrajiny tak podľa neho nevytláčajú občanov Slovenska z pracovného trhu.

„Máme už aj prvých odídencov z Ukrajiny, ktorí pracovali na Slovensku, ukončili svoj pracovný pomer a vrátili sa na Ukrajinu,” povedal. Ide o viac ako 400 odídencov z Ukrajiny.

Evidujú desiatky tisíc voľných miest

Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer poukázal na to, že prácu si na Slovensku nachádzajú aj znevýhodnení uchádzači o zamestnanie.

V marci bolo podľa neho na Slovensku najmenej dlhodobo evidovaných nezamestnaných za posledných dvanásť mesiacov. Počet uchádzačov o prácu bol v marci tohto roka najnižší od apríla 2020.

Upozornil na to, že v tomto roku zamestnávatelia nahlásili osem hromadných prepúšťaní s 519 ohrozenými pracovnými miestami.

Úrady práce evidovali v marci 85,7 tisíca voľných pracovných miest. Oproti februáru tohto roka ide o nárast o 6,7 tisíca voľných miest.

Viac k témam: Nezamestnanosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Miera nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla na 6,67 percenta, oznámil minister práce Krajniak © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: