Michal Bekeš dosiahol rekordnú rýchlosť na lyžiach v Lomnickom sedle, plánuje atakovať 200 km/h

15.3.2022 (Webnoviny.sk) – Zjazdovka v Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách, ktorá je považovaná za najnáročnejšiu, má nový rýchlostný rekord. Michal Bekeš prekonal svoj vlastný zápis a dosiahol na lyžiach rýchlosť 174,57 km/h.

Už v prvej pondelňajšej tréningovej jazde na uzavretej zjazdovke šiel rýchlosťou 164 km/h. Neskôr rýchlomer ukázal rýchlosť 174,57 km/h. Rodák zo Ždiaru neskrýval spokojnosť.

Zjazdovka nemá limity

“Počítal som, že akákoľvek rýchlosť do 170 km/h by bola super. Boli však vynikajúce podmienky, sneh bol veľmi rýchly, nefúkal silný vietor, zjazdovka bola perfektne pripravená. Za mňa maximálna spokojnosť, pretože 174 som naozaj nečakal,“ vyznal sa pre Slovenský zväz lyžovania slovenský rekordér v cieli.

Rekordné číslo však ani zďaleka nepovažuje za definitívne. “Som domáci, v tomto stredisku mám vynikajúce podmienky, takže určite budem chcieť tento rekord posunúť ešte ďalej. Táto zjazdovka nemá limity, ak bude dosť snehu, viem si predstaviť atakovať aj rýchlosť 200 km/h. Podmienkou je, aby bolo dosť snehu a v lieviku o niečo širší dojazd, aby bolo kde brzdiť,“ doplnil ambiciózny rýchlostný lyžiar.

Perfektná príprava svahu

Rýchlostný rekord na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku je podľa Michala otázkou celoročnej systematickej prípravy. “Pripravujem sa kondične aj mentálne. Táto zjazdovka je náročná hlavne na hlavu – keď sa postavíš hore na štart, môžeš mať problém pustiť sa, nie každý na to má. Samozrejme, musíš byť aj dobrý lyžiar, aby si zvládol rýchlu jazdu. Tým, že robím výškové práce, leziem, viem so strachom pracovať, preto s rýchlosťou nemám problém,“ poodhalil Bekeš.

Veľké ďakujem adresoval slovenský rekordér chlapom pripravujúcim zjazdovku. “Som im vďačný za každý jeden tréning, pretože snažia sa zjazdovku pripraviť tak, aby som dokázal natrénovať, čo potrebujem. Tým, že mám najazdené na tejto strmej zjazdovke naozaj veľké rýchlosti, nemám problém jazdiť ani vo svete. Tí chlapi si na tom dajú záležať, aby to pre mňa bolo bezpečné. Je to náročná zjazdovka, sú tam nerovnosti, ale chlapi to dokážu tak vyhladiť, že môžem trénovať a jazdiť bezpečne,“ prezradil tridsaťdvaročný reprezentant.

Michal Bekeš sa venuje rýchlostnému lyžovaniu od roku 2015. Práve jeho prvý rekord (160,79 km/h) na tejto najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku mu otvoril bránu do sveta najrýchlejších lyžiarov planéty a dodnes sa zúčastňuje na majstrovstvách sveta, svetových pohároch aj na extrémnych pretekoch Speed Masters v disciplíne Speedski S1, v ktorej už dosiahol rýchlosť 223,46 km/h

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Rekord
Zdroj: Webnoviny.sk – Michal Bekeš dosiahol rekordnú rýchlosť na lyžiach v Lomnickom sedle, plánuje atakovať 200 km/h © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: