Menšie lyžiarske strediská by zníženie DPH uvítali, viac ich ale trápi neistá cena elektriny

10.11.2022 (Webnoviny.sk) – Prevádzkovatelia menších lyžiarskych stredísk pod Tatrami sa pripravujú na zimnú sezónu a počítajú s tým, že bude náročnejšia. Zníženie dane z pridanej hodnoty z 20 na 10 percent na vleky a lanovky by uvítali, no zároveň by chceli mať jasné v tom, koľko ich bude stáť elektrina.

Náročné po finančnej stránke je pre nich totiž vždy zasnežovanie pred spustením sezóny, keď je spotreba energie enormná. Ešte v závere poslednej lyžiarskej sezóny tak nevylúčili, že ceny lístkov pôjdu nahor.

Cena elektriny počas sezóny rozhodne

V lyžiarskom stredisku Snowpark Lučivná neďaleko Popradu už majú vleky nachystané a rozmiestňujú zasnežovaciu techniku. „Každá pomoc by bola dobrá a vítaná, len neviem, či by sa to všetko premietlo aj do ceny lístka. Všetko je to o tom, koľko bude stáť elektrina,“ poznamenal pre agentúru SITA riaditeľ strediska Miroslav Šukola. Podľa jeho slov bude opäť najdrahší začiatok.

Potrebujete vysnežiť, a to je tá najväčšia investícia do začiatku sezóny, potom, keď už je ten technický sneh, prevádzka až tak veľmi veľa nestojí,“ dodal. Stredisko v nadmorskej výške približne 700 metrov však otvoria bez ohľadu na spomínané vstupy.

Ceny pôjdu hore o desiatky percent

Konateľ strediska v Lopušnej doline pri Svite Ľubomír Kozubík prirovnal návrh znížiť DPH na desať percent ku kvapke v mori. „Skôr by som privítal, aby bolo jasné, koľko bude stáť elektrina, lebo to ešte nie je jasné. Neviem, ako sa máme pripraviť na zasneženie, koľko peňazí nás to bude stáť. Vieme to len odhadnúť,“ skonštatoval pre SITA.

Predpokladá, že ľudia na svahy počas vianočných sviatkov prídu, otázne však podľa neho bude obdobie po ich skončení, respektíve po sviatku Troch kráľov. „Stredisko otvoríme a to, či ho budeme neskôr prevádzkovať plný týždeň, alebo v niektoré dni obmedzovať, ukáže až prvý týždeň po Vianociach,“ načrtol Kozubík. S cenami ale pôjdu hore, a to minimálne desať až dvadsať percent.

Podľa toho, aká bude elektrina na to zasneženie, pretože samotná prevádzka už nie je tak energeticky náročná ako to zasneženie,“ doplnil.

V stredisku Studničky vo Vernári (okres Poprad), ktoré sa nachádza na rozhraní dvoch národných parkov, Slovenského raja a Nízkych Tatier, aktuálne pokračuje údržba. „Lyžiarske stredisko bude spustené, ceny budeme riešiť asi začiatkom decembra,“ uviedla pre SITA jeho manažérka Ivana Alexová. Zatiaľ počíta s tým, že ceny sa zvýšia možno o desať percent. Ak by však DPH naozaj poklesla na desať percent, možno by podľa jej slov neboli ani nútení zvyšovať ceny.

Viac k témam: energetická kríza, Lyžiarske strediská, Lyžovanie, Zníženie DPH
Zdroj: Webnoviny.sk – Menšie lyžiarske strediská by zníženie DPH uvítali, viac ich ale trápi neistá cena elektriny © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: