Medzi Izraelom a Ruskom to vrie pre vyjadrenia o Hitlerovi, Moskva však svoju rétoriku nemení a pridáva ďalšie

3.5.2022 (Webnoviny.sk) –
Ruské ministerstvo zahraničia obvinilo šéfa izraelskej diplomacie Jaira Lapida z „antihistorických vyjadrení“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Stalo sa tak po tom, čo odsúdil tvrdenie ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, že nacistický vodca Adolf Hitler mal „židovskú krv“ a „najzanietenejšími antisemitmi zvyčajne bývajú práve židia“.

Lavrovovo vyjadrenie vyvolalo masívnu vlnu kritiky v Izraeli aj mimo neho a Lapid požadoval ospravedlnenie, pričom tvrdenia ruského ministra označil za „neodpustiteľné a odporné a zároveň strašný historický omyl“. „Židia počas holokaustu nevraždili sami seba,“ reagoval tiež Lapid.

Moskva pokračuje vo svojej rétorike

Rezort zahraničia v Moskve na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v utorok pokračoval v rétorike ministra a napísal, že Lapidove antihistorické vyjadrenia „do značnej miery vysvetľujú, prečo súčasná izraelská vláda podporuje neonacistický režim v Kyjeve“.

Rusko opakovane tvrdí, že ukrajinskú vládu vedú neonacisti, čím ospravedlňuje svoju inváziu na Ukrajinu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Hrozí vážna diplomatická kríza

BBC upozorňuje, že hrozí, že vojna slov medzi Izraelom a Ruskom sa stane najvážnejšou diplomatickou krízou medzi oboma krajinami za posledné obdobie. Izrael má priateľské vzťahy s Moskvou aj Kyjevom a vedie medzinárodné úsilie o sprostredkovanie konca vojny na Ukrajine.

Viac k témam: Neonacizmus, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzi Izraelom a Ruskom to vrie pre vyjadrenia o Hitlerovi, Moskva však svoju rétoriku nemení a pridáva ďalšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: