Matovičovi neprešli odmeny za účasť vo voľbách, opozícia jeho návrh prirovnala ku korupcii

14.2.2023 (SITA.sk) – Plénum do druhého čítania neposunulo novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Cieľom návrhu bolo zaviesť odmenu za účasť na parlamentných voľbách vo výške desať percent zo všetkých poplatkov štátu.

Regionálne referendum a eurovoľby

Taktiež sa malo znížiť započítanie prednostných hlasov vo voľbách do Národnej rady SR a vo voľbách do Európskeho parlamentu z troch na jedno percento.

Návrhom sa taktiež mali legislatívne upraviť prezidentské voľby poštou a zabezpečiť distribúciu zoznamu kandidátov aj vo voľbách do orgánov samosprávy do domácností.

Pri regionálnom referende sa mal znížiť počet potrebných podpisov pod petíciu na desať percent a znížiť kvórum na 25 percent.

Matovič odmietol kritiku opozície

Návrh do parlamentu predložila skupina poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Poslanci ďalej navrhovali zrušiť povinnosť poskytovať transparentný účet pre banky, ktoré nevedú platobné účty spotrebiteľom.

Šéf OĽaNO Igor Matovič v pléne odmietol kritiku z radov opozície, že ide o volebnú korupciu. Ako povedal, volebná korupcia je, keď niekto niekoho priamo alebo nepriamo motivuje a nabáda k tomu, aby volil niekoho konkrétneho alebo aby nešiel voliť vôbec. Naopak, ich návrh počíta s odmenou za to, že ľudia budú voliť.

Viac k témam: Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Regionálne referendum, Rokovanie NR SR, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby)
Zdroj: SITA.sk – Matovičovi neprešli odmeny za účasť vo voľbách, opozícia jeho návrh prirovnala ku korupcii © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: