Ľudia, ktorí budú pre koronavírus počas samosprávnych volieb v izolácii, o možnosť voliť neprídu

15.3.2022 (Webnoviny.sk) – Osoby, ktorým bude bude k 30. septembru Úradom verejného zdravotníctva SR z dôvodu ochrany verejného zdravia pred ochorením COVID-19 nariadená izolácia sa budú môcť zúčastniť spojených komunálnych a župných volieb.

Navrhuje to ministerstvo vnútra v návrhu zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v roku 2022 v rovnaký deň a v rovnakom čase, ktorý predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Hlasovanie do špeciálnej schránky

To sa má uskutočniť v skrátenej forme. Dôvodom je podľa ministerstva potreba prijatia právnej úpravy ešte pred vyhlásením volieb do orgánov územnej samosprávy tak, aby bolo možné náležite a v dostatočnom časovom predstihu zabezpečiť komplexnú prípravu procesu volieb.

„Oprávnený volič, ktorý požiadal o špeciálny spôsob hlasovania, hlasuje podľa tohto zákona do špeciálnej schránky v deň konania spojených volieb v mieste svojho trvalého pobytu alebo pobytu,” uvádza sa v návrhu zákona s tým, že hlasovanie špeciálnym spôsobom sa nevykonáva v zdravotníckych zariadeniach, v ktorých sa poskytuje ústavná starostlivosť na lôžku.

Voliča majú v izolácii navštíviť dvaja členovia špeciálnej volenej komisie so schránkou a volebnými lístkami.

Zapisovateľovi musia podať žiadosť

„Po príchode na miesto špeciálneho spôsobu hlasovania vyslaní členovia špeciálnej komisie vyzvú voliča na hlasovanie a na mieste zotrvajú desať minút. Ak sa volič v tejto lehote napriek opakovanej výzve nedostaví hlasovať, platí, že volič hlasovanie odmietol,” doplnilo ministerstvo vnútra.

Volič, ktorý má záujem o špeciálny spôsob hlasovania, má podať žiadosť zapisovateľovi obce svojho trvalého pobytu sám alebo prostredníctvom inej osoby, a to telefonicky v úradných hodinách obce svojho trvalého pobytu.

V posledný pracovný deň predo dňom konania spojených volieb môže podať žiadosť najneskôr do dvanástej hodiny.

Viac k témam: COVID-19, Komunálne voľby, Koronavírus, Voľby do samosprávnych krajov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ľudia, ktorí budú pre koronavírus počas samosprávnych volieb v izolácii, o možnosť voliť neprídu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: