Lanovka na Kamzík oslavuje 50 rokov prevádzky, po rekonštrukcii začala sezónu

7.5.2022 (Webnoviny.sk) – Sedačková lanovka zo Železnej studničky na Kamzík v Bratislave začala svoju tohtoročnú sezónu. Ako informuje mestská časť Nové Mesto na sociálnej sieti, lanovka po dôležitých rekonštrukčných prácach na dolnej aj hornej stanici od dnešného dňa opäť premáva.

Rekonštrukcia a modernizácia bude pokračovať

Jej prevádzka bude vždy od štvrtka do nedele a počas štátnych sviatkov v čase od 10:00 do 18:00. Aktuálny cenník je zverejnený na webovej stránke mestskej časti.

Štart tohtoročnej sezóny lanovky z dôvodu nevyhnutných rekonštrukčných prác naplánovali až na začiatok mája. „Tento rok si ju návštevníci môžu vyskúšať počas štyroch mesiacov až do konca augusta,” konštatuje mestská časť s tým, že od septembra budú pokračovať v jej postupnej rekonštrukcii a modernizácii. „Túto jeseň to bude vynovenie hornej stanice. Opraví sa strecha, vymaľuje sa celá stanica, ale dokončia sa aj ďalšie plánované práce na objekte,” dodáva mestská časť.

Nová pokladňa či schodisko k bufetu

Ešte koncom minulého roka rekonštruovali dolnú stanicu – nanovo sa vybudovali prístupové cesty k nástupištiam, inštalovali nové zábradlie a urobili kompletnú hydroizoláciu nástupišťa. „Postavili sme novú pokladňu, betónové schodisko k bufetu, vymenili sme elektroinštalácie. V dolnej stanici sme zbúrali staré prístupové a výstupové lávky, zaizolovali sme strechu,“ vymenúva zástupca prednostu miestneho úradu poverený vedením EKO-podniku VPS Daniel Hulín.

Lanovka z Kamzíka na Kolibu tento rok oslavuje 50 rokov svojej prevádzky. Pôvodná lanovka začala premávať 11. júla 1972 a jej prevádzka sa skončila v roku 1990. „Koncom januára 2005 odkúpilo nehnuteľnosť, teda pozemky aj stavby, za vtedajších 19,5 milióna korún (takmer 650-tisíc eur) hlavné mesto, ktoré stavbu následne zverilo mestskej časti. Tá ju zrekonštruovala za 32 miliónov korún (viac ako 1 mil. eur). Lanovku opätovne uviedli do prevádzky 30. septembra 2005,” uzavrela mestská časť.

Viac k témam: Kamzík, Lanovka
Zdroj: Webnoviny.sk – Lanovka na Kamzík oslavuje 50 rokov prevádzky, po rekonštrukcii začala sezónu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: