Kotleba prišiel o poslanecký mandát. Bude môcť kandidovať v parlamentných voľbách?

6.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 6. apríla 14:09

Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba nielenže prišiel svojím odsúdením o poslanecký mandát, ale nebude môcť kandidovať do Národnej rady SR ani v riadnom termíne volieb v roku 2024.

O mandát poslanca by sa mohol uchádzať v roku 2028, keď sa majú v ďalšom riadnom termíne konať parlamentné voľby.

Vyplýva to z platnej slovenskej legislatívy. „Musí požiadať o zahladenie trestu a až potom môže kandidovať. Osobne si myslím, že nebude môcť kandidovať v roku 2024,“ povedala pre agentúru SITA odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Uviedla tiež, že možno by mohol kandidovať, keď by mohlo samotné vykonanie podmienky byť podľa nej rátané medzi tie tresty, ktoré sa už vykonaním zahladzujú.

Zánik mandátu preskúma aj župa

Kotlebovi by mal okrem mandátu poslanca parlamentu zaniknúť aj mandát poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Vyplýva to zo zákona o samospráve vyšších územných celkov.

„Banskobystrický samosprávny kraj na základe medializovaných informácií vo vzťahu k osobe Mariána Kotlebu preskúma možný zánik mandátu poslanca zastupiteľstva BBSK na základe zákona o samosprávnych krajoch a zabezpečí, aby mali všetci poslanci Zastupiteľstva BBSK legitímny mandát poslanca BBSK,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa banskobystrickej krajskej samosprávy Lenka Štepáneková.

Náhradník Milan Lichý

Ako dodala, keď bude mať Najvyšší súd SR spracované písomné vyhotovenie predmetného rozhodnutia vo vzťahu k trestnej veci vedenej proti Marianovi Kotlebovi, bude BBSK požadovať jeho zaslanie.

„K zániku mandátu poslanca BBSK dochádza právoplatným rozhodnutím príslušného súdu. Kraj po doručení všetkých potrebných dokumentov osloví ďalšieho náhradníka v poradí, ktorým je Milan Lichý, či má záujem o mandát poslanca Zastupiteľstva BBSK. Ak náhradník bude súhlasiť, nasledovať bude potrebná administratíva a na najbližšom krajskom zastupiteľstve zloží poslanecký sľub. Ak sa pán Lichý rozhodne mandátu neujať, BBSK vyzve ďalšieho v poradí,” doplnila Štepáneková.

„Viem, že som prvý náhradník, musí tam ale prebehnúť zákonný postup,” uviedol pre agentúru SITA Milan Lichý s tým, že potom pravdepodobne funkciu poslanca BBSK zoberie na tých niekoľko mesiacov do jesenných volieb. Druhým náhradníkom je Matej Bučko, ktorý rovnako ako Lichý kandidoval pred piatimi rokmi v tíme Jána Luntera.

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Kotleba prišiel o poslanecký mandát. Bude môcť kandidovať v parlamentných voľbách? © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: