Košice spúšťajú ďalšiu pomoc, pre ukrajinské matky a deti otvoria klub

3.4.2022 (Webnoviny.sk) – Košice od pondelka spúšťa v priestoroch Centra voľného času (CVČ) na Orgovánovej ulici Klub pre ukrajinské matky a deti. Bude fungovať každý pracovný deň predpoludním pre matky s deťmi od troch rokov. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Táto novinka je určená hlavne tým matkám, ktoré si hľadajú prácu, potrebujú nakúpiť alebo si niečo vybaviť. V priestoroch CVČ môžu nechať svoje deti, o ktoré sa im postarajú ďalšie ženy z Ukrajiny, ktoré budú mať v tom čase voľno. Som rada, že sme našli vhodné priestory. Verím, že to bude dobre fungovať a ženám z Ukrajiny budeme vedieť aj takouto formou pomôcť,“ uviedla viceprimátorka mesta Košice Lucia Gurbáľová (KDH).

Samostatná trieda

Ako ďalej informovala, zvyšuje sa aj počet Ukrajincov, ktorí navštevujú školy v meste. V už existujúcich triedach na základných školách bolo doposiaľ umiestnených 240 detí, ďalších 41 navštevuje materské školy.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zatiaľ najviac, a to až 41 ukrajinských žiakov máme na ZŠ Tomášikova. Na tejto škole plánujeme tento mesiac otvoriť aj samostatnú triedu pre ich vyučovanie na I. stupni a ďalšiu na II. stupni aj s učiteľmi ovládajúcimi ukrajinčinu. Zároveň pre všetkých utečencov pripravujeme na tejto škole aj intenzívny kurz slovenčiny, ktorý potrvá 2-3 mesiace,“ uviedla Gurbaľová.

Dostatočná kapacita

V Košiciach je zatiaľ na rozdiel od niektorých iných miest dostatočná kapacita aj v prípade, ak by sa príliv utečencov začal zvyšovať. Košické ZŠ by zvládli prijať dvojnásobné množstvo detí, v materských školách by sa ešte našlo miesto pre ďalších vyše 100 detí.

Ich rodičia budú môcť využiť aj novú službu, ktorú mesto Košice od budúceho pondelka sprístupní na čéhačku. V spolupráci so spoločnosťou Váš lekár s.r.o. tam bude poskytovaná aj medicínska starostlivosť vrátane lekárskych prehliadok.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Tie sú podmienkou pre prijatie najmladších Ukrajincov do materských škôl v meste. Na výchovno-vzdelávací proces na ZŠ stačí čestné prehlásenie rodiča o zdravotnej spôsobilosti.

Aktuality pre pomoc

Na stránke mesta www.kosice.sk pribudla sekcia so všetkými aktualitami týkajúcimi sa pomoci pre utečencov. Nechýbajú tam ani informácie pre majiteľov bytov, ktorí poskytli ubytovanie odídencom z Ukrajiny, možnosť zaregistrovať sa ako dobrovoľník, alebo ako sa dá prispieť na transparentný účet Košičania pre Ukrajinu.

Zároveň už dlhšiu dobu funguje aj táto stránka, kde sú takisto dostupné ďalšie dôležité informácie z tejto oblasti.

Viac k témam: Materské školy, Pomoc, rusko-ukrajinský konflikt, Základné školy
Zdroj: Webnoviny.sk – Košice spúšťajú ďalšiu pomoc, pre ukrajinské matky a deti otvoria klub © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: