Koľko ruských vojakov už zomrelo vo vojne na Ukrajine? Je to zakázaná téma a pozostalí majú mlčať

22.3.2022 (Webnoviny.sk) – Správy o ruských obetiach vo vojne na Ukrajine sú v Rusku „zakázaná téma”. Moskva v doterajšom priebehu invázie dosiaľ iba jediný raz informovala o počte padlých, keď ešte 2. marca uviedla, že zahynulo 498 vojakov.

Rastúci tlak na novinárov

Ako referuje spravodajský web BBC, existujú dôkazy o rastúcom tlaku na miestnych novinárov, aby nezverejňovali správy o ruských vojakoch zabitých v akcii.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Nemenovaný sibírsky novinár pre BBC povedal, že na úrovni regionálnej vlády dostali všetky miestne médiá pokyny, aby nezverejňovali žiadne údaje o stratách na Ukrajine.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Boli prípady, keď miestni predstavitelia vyvíjali tlak na príbuzných obetí a prikazovali im, aby mlčali,” povedal novinár s tým, že úrady tieto požiadavky zdôvodňovali tým, že „teraz nie je potrebné robiť rozruch”.

Počet obetí sa objavil aj v novinách

Informácie o počte zabitých ruských vojakov sa rôznia. Ukrajinci tvrdia, že Rusko prišlo o viac ako 15-tisíc vojakov, kým americké zdroje sú o čosi zdržanlivejšie a uvádzajú zhruba polovičný počet. Na webe ruských novín Komsomolskaja Pravda sa najnovšie objavil údaj o 9861 mŕtvych ruských vojakoch a 16 153 zranených.

Noviny tvrdia, že ich webstránka bola terčom hackerského útoku, no Kevin Rothrock, editor z nezávislého spravodajského webu v ruštine Meduza, ktorý sídli v Lotyšsku, naznačil, že zverejnenie údajov mohlo byť legitímnou chybou alebo aj činom „ďalšej Ovsjannikovovej”.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Koľko ruských vojakov už zomrelo vo vojne na Ukrajine? Je to zakázaná téma a pozostalí majú mlčať © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: