Kolíkovej ministerstvo pripravuje ďalšiu fázu „čistenia“ obchodného registra

18.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo spravodlivosti SR pripravuje v spolupráci s registrovými súdmi ďalšiu fázu „čistenia” obchodného registra. Tá spočíva vo výmaze určitých zapísaných osôb.

Ako informuje rezort, vymažú sa tie osoby, ktoré vstúpili do likvidácie pred 1. októbrom 2016 a likvidátor ustanovený v likvidácii neuložil do zbierky listín ani do 31. decembra 2020 zoznam majetku, a to podľa stavu majetku zisteného do 30. septembra 2020.

Zoznam osôb v Obchodnom vestníku SR

Zoznam zapísaných osôb, ktoré sa môžu vymazať z obchodného registra, zverejnilo ministerstvo v Obchodnom vestníku SR ešte 2. apríla 2021.

Zároveň aj priamo na webovom sídle www.orsr.sk bolo pri jednotlivých spoločnostiach určených na výmaz zverejnené upozornenie, že zapísaná osoba bola v Obchodnom vestníku SR zverejnená v zozname osôb, ktoré môžu byt vymazané. Informácie je aj na webovom sídle rezortu spravodlivosti, v časti týkajúcej sa obchodného registra.

„Napriek uvedenému, v prípade, ak sa subjekty zverejnené vo vyššie uvedených zoznamoch domnievajú, že uvedená podmienka výmazu sa na nich nevzťahuje z dôvodu, že zoznam majetku do zbierky listín uložili, a nemajú byť z obchodného registra vymazané, môžu nás kontaktovať prostredníctvom mailu na vymazy.orsr@justice.sk,” upozorňuje ministerstvo.

Čistenie obchodného registra

To zároveň v spolupráci s registrovými súdmi postupne pripravuje aj výmaz ďalšej skupiny subjektov, a to podnikov zahraničných právnických osôb, organizačných zložiek podnikov zahraničných právnických osôb, organizačných zložiek podnikov slovenských právnických osôb, ktoré ani do 30. septembra 2021 nepotvrdili zapísané údaje v obchodnom registri, alebo nenavrhli zmenu zapísaných údajov. Predpokladaný termín zverejnenia daného zoznamu je v druhej polovici marca.

Čistenie obchodného registra je dôležité najmä vzhľadom na právnu istotu tretích osôb v správnosť údajov zapísaných v obchodnom registri.

Tieto tretie osoby sa tak môžu na takto zapísané údaje v obchodnom registri spoľahnúť, a teda i na to, že obchodujú s relevantným partnermi, teda so spoločnosťami, ktoré sú na obchodovanie oprávnené.

Viac k témam: Obchodný register, Zánik firmy
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolíkovej ministerstvo pripravuje ďalšiu fázu „čistenia“ obchodného registra © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: