Kočner má na krku ďalšiu obžalobu, súvisí s prevodmi nehnuteľností vo Five Star Residence

2.2.2023 (Webnoviny.sk) – Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava podal v januári 2023 obžalobu na viacnásobne stíhaného podnikateľa Mariana Kočnera pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločin skrátenia dane a poistného.

Byty za jedno euro s DPH

Ako informoval hovorca prokuratúry Juraj Chylo, skutky súviseli s prevodmi nehnuteľností v objekte Five Star Residence.

„Prokurátor kladie za vinu obvinenému, že porušením dôležitej povinnosti pri správe cudzieho majetku spôsobil poškodenej obchodnej spoločnosti škodu vo výške viac ako 1,8 milióna eur a skrátením dane škodu štátnemu rozpočtu Slovenskej republiky vo výške viac ako 370-tisíc eur,” uviedol hovorca.

Polícia ešte v roku 2018 informovala, že kauza sa týka predaja 17 bytov a troch nebytových priestorov za jedno euro s DPH. „Predávajúca bola spoločnosť, ktorej konateľom bol Peter Z. Kupujúci v tomto prípade bola firma, kde bol predsedom predstavenstva Marian K.,” informovala polícia v súvislosti so vznesením obvinenia.

Skrátenie dane o viac ako tri milióny eur

K podobnému predaju za euro došlo podľa vyšetrovateľa aj v prípade ďalších 14 bytov a dvoch nebytových priestorov. „Aj tu bol rovnaký predávajúci, kupujúci bol ďalší z obvinených Viliam G.,” vysvetlila polícia.

„Štvorlístok” podľa orgánov činných v trestnom konaní uzavrela Jana Šlachtová, ktorá zastupovala britskú spoločnosť, v prospech ktorej boli zapísané záložné práva na spomínané nehnuteľnosti. Záložné právo bolo podľa polície dôvodom uzatvorenia zmlúv o postúpení pohľadávok v hodnote viac ako 36 miliónov eur.

Peter Zemko mal podľa orgánov činných v trestnom konaní na základe skladových kariet vedomosť, že celková cena prevádzaných nehnuteľností bola takmer 17-miliónov eur. „Predané boli za dve eurá, teda za značne podhodnotenú cenu. Ako štatutár firmy, ktorá ich predala, mal teda skrátiť daň o viac ako tri milióny eur, čo je 20 percent z takmer 17 miliónov,” dodala polícia

Viac k témam: Five Star Residence, kauza Five Star Residence, Obžaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – Kočner má na krku ďalšiu obžalobu, súvisí s prevodmi nehnuteľností vo Five Star Residence © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: