K príspevku na dieťa či dávkam v hmotnej núdzi sa ľudia dostanú jednoduchšie, dôvodom sú utečenci z Ukrajiny

23.3.2022 (Webnoviny.sk) – Postupy pri poskytovaní štátnych sociálnych dávok a pomoci v hmotnej núdzi sa na Slovensku dočasne upravia. Dôvodom je prílev utečencov z Ukrajiny na Slovensko. Vyplýva to z nariadenia, ktoré schválila vláda.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Príspevok na dieťa pre Ukrajincov

Poskytovanie príspevku na starostlivosť o dieťa sa upraví tak, aby bol prístupný aj osobám, ktorým Slovenskou udelilo dočasné útočisko alebo osobám, ktoré v súvislosti s krízovou situáciou požiadali o udelenie azylu alebo o poskytnutie doplnkovej ochrany a poskytovanie dočasného útočiska im z tohto dôvodu zaniklo a zamestnali sa.

Jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti sa bude poskytovať už na základe rozhodnutia súdu o nariadení neodkladného opatrenia.

Príspevok pre náhradného rodiča

Umožní sa poskytovať opakovaný príspevok dieťaťu a opakovaný príspevok náhradnému rodičovi na základe rozhodnutia súdu o nariadení neodkladného opatrenia, ak zverené dieťa je osobou s osobitnou ochranou.

Opakovaný príspevok náhradnému rodičovi sa umožní poskytovať aj v prípade, že náhradný rodič má na území Slovenskej republiky prechodný pobyt.

V oblasti pomoci v hmotnej núdzi sa bude maloleté dieťa, ktoré požiadalo o dočasné útočisko alebo je osobou s osobitnou ochranou, považovať za člena domácnosti jemu ustanoveného opatrovníka.

Viac k témam: Azyl, dočasné útočisko, Príspevok na dieťa, Utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – K príspevku na dieťa či dávkam v hmotnej núdzi sa ľudia dostanú jednoduchšie, dôvodom sú utečenci z Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: