Hurikán Ida si v USA vyžiadal prvú obeť a spôsobil rozsiahle výpadky elektriny, ovplyvniť môže aj ekonomiku krajiny (video+foto)

30.8.2021 (Webnoviny.sk) – Hurikán Ida v nedeľu zasiahol americké pobrežie ako jedna z najsilnejších búrok v dejinách Spojených štátov a spôsobil výpadok prúdu v celom New Orleans. Zatiaľ mu pripisujú jednu obeť po tom, ako na dom v Prairieville, na predmestí Baton Rouge spadol strom.

Bez elektriny je viac ako milión zákazníkov v Louisiane a ďalších asi 40-tisíc v Mississippi. Ida zasiahla Louisianu a Mississippi ako hurikán štvrtej kategórie presne 16 rokov po tom, ako oblasť zasiahol hurikán Katrina, ktorý si v roku 2005 vyžiadal 1 800 mŕtvych. Ida pevninu zasiahla asi 72 kilometrov západne od miesta, kde prvý raz udrela Katrina, ktorá bola hurikánom tretej kategórie.

Posúva sa do vnútrozemia

Vietor s rýchlosťou asi 230 kilometrov za hodinu radí Idu na piate miesto medzi najsilnejšie hurikány, ktoré zasiahli pevninské Spojené štáty. O hodinu neskôr zoslabla na búrku prvej kategórie s maximálnym vetrom 155 kilometrov za hodinu a ďalej sa posúvala do vnútrozemia.

Predpovede však stále varujú pred silným vetrom, dažďom, ktorý by mohol spôsobiť prívalové povodne, a život ohrozujúcim prílivom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Hurikán Ida zasiahol pobrežie USA, milióny ľudí sú bez elektriny (fotografie)

Spôsobí rozsiahle škody

Americký prezident Joe Biden sa vyjadril, že Ida bude „život ohrozujúca“ a spôsobí rozsiahle škody. Štát Louisiana zároveň vyhlásil za miesto katastrofy a uvoľnil prostriedky na záchranné operácie, informuje spravodajský portál BBC.

Ekonómovia tiež naznačili, že hurikán Ida si určite vyberie daň na americkom energetickom, chemickom a dopravnom odvetví, ktoré sú sústredené pri Mexickom zálive. Vplyv na celkovú ekonomiku USA by však mal byť mierny, ak sa výrazne nezvýšia odhady škôd a zatvorenie rafinérií nebude dlhé.

Ekonomická strata

Mark Zandi, hlavný ekonóm Moody’s Analytics, uviedol, že pre narušenia spôsobené hurikánom Ida pravdepodobne zredukuje svoju prognózu medziročného rastu amerického hospodárstva za tretí kvartál o niekoľko desatín percentuálneho bodu. Konštatoval však, že ekonomická strata sa môže nahradiť v záverečnom kvartáli tohto roka vzhľadom na obnovy škôd po hurikáne.

„Hlavným kanálom vplyvu hurikánu Ida na širšiu ekonomiku budú ceny energií,“ vyjadril sa Zandi. „Ešte len musíme zistiť, koľko škody vzniklo na produkcii v Mexickom zálive a ako dlho bude toto vyradenie produkcie trvať,“ dodal.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

SOUND OF FURY: Powerful winds and sheets of rain brought by Hurricane Ida lash a dock in Port Fourchon, Louisiana, as the extremely dangerous Category 4 storm continues to move inland.
LIVE UPDATES: https://t.co/S1Phqc9Gta pic.twitter.com/OsbrFFK2NM

— ABC News (@ABC) August 29, 2021

Viac k témam: hurikán, Mexický záliv, tropická búrka, výpadok elektriny
Zdroj: Webnoviny.sk – Hurikán Ida si v USA vyžiadal prvú obeť a spôsobil rozsiahle výpadky elektriny, ovplyvniť môže aj ekonomiku krajiny (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: