Hranice Slovenska doteraz prekročilo takmer 300-tisíc ľudí z Ukrajiny, fungovať už začal aj nový systém

1.4.2022 (Webnoviny.sk) – Od začiatku utečeneckej krízy k dnešnému dňu 1. apríla prekročilo slovenské hranice 294 262 ľudí. Po prvých dvoch týždňoch funguje na hraničnom priechode Vyšné Nemecké a vo veľkokapacitnom centre (VKC) Michalovce nový systém, ktorý prispieva k efektívnejšiemu vybaveniu procesu prijímania utečencov. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR (MV SR).

Utečeneckú krízu riadia od prvého dňa

Rezort pripomenul, že 18. marca tohto roka podpísal rámcovú dohodu na komplexný manažment procesu evidencie, transportu, a starostlivosti o utečencov so spoločnosťou Dustream production.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Ministerstvo vnútra SR od prvého dňa riadi utečeneckú krízu. Služby firmy Dustream production spadajú pod koordináciu a velenie Hasičského a záchranného zboru, v súčinnosti so všetkými štátnymi zložkami, v kooperácii s neziskovými a mimovládnymi organizáciami,“ vysvetlil prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojnoví utečenci na slovensko-ukrajinských hraniciach (fotografie)

Poskytujú už aj dočasné ubytovanie

V hotspote Michalovce spolu s ďalšími zložkami spoločnosť vytvorila zázemie pre stravovanie, základnú hygienickú infraštruktúru, postavila stany, v ktorých sa poskytujú jednotlivé služby a zabezpečila komplexnú koordináciu dobrovoľníkov. VKC Michalovce aktuálne poskytuje aj dočasné ubytovanie, a to s kapacitou približne 250 osôb.

„Naším zámerom je pomôcť v tejto náročnej situácii ľuďom, ktorí zúfalo utekajú pred vojnovým konfliktom. Za uplynulé dva týždne, od kedy spoločnosť Dustream production pomáha s komplexným manažmentom, sme prijali vo VKC Michalovce celkovo 9 084 utečencov, ktorí mohli využiť služby, ponúkané v tomto hotspote,“ povedal Pavol Sukup, konatel spolocnosti Dustream production.

Dobrovoľníkov treba stále

Od začiatku fungovania hotspotu v Michalovciach, teda od 14. marca tohto roka, pôsobilo v areáli 1 056 dobrovoľníkov (opakujúci sa), z toho bolo 576 unikátnych. Dobrovoľníci sú však podľa rezortu vnútra potrební aj naďalej. Preto v týchto dňoch začala fungovať webstránka, cez ktorú sa môžu prihlásiť záujemcovia, ktorí by chceli pomôcť ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Hranica s Ukrajinou, Humanitárna pomoc, rusko-ukrajinský konflikt, Utečenci migranti, Utečenecká kríza, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Hranice Slovenska doteraz prekročilo takmer 300-tisíc ľudí z Ukrajiny, fungovať už začal aj nový systém © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: