Honduras tiahne do boja proti vydieraniu a vyhlásil vojnu pouličným gangom. V krajine zavádzajú výnimočný stav

26.11.2022 (Webnoviny.sk) – Honduras sa po susednom Salvádore stal druhou stredoamerickou krajinou, ktorá vyhlásila výnimočný stav v boji proti zločineckým gangom. Prezidentka Xiomara Castrová navrhla opatrenie na obmedzenie ústavných práv.

„Táto sociálnodemokratická vláda vyhlasuje vojnu vydieraniu, rovnako ako od prvého dňa vyhlasuje vojnu korupcii, beztrestnosti a obchodovaniu s drogami,“ povedala Castrová, ktorej návrh ešte musí schváliť honduraský Kongres. „Chystáme sa odstrániť vydieranie v každom kúte našej krajiny.“

Gangy vydierajú a zabíjajú

Pouličné gangy si už roky účtujú peniaze za ochranu od vodičov autobusov, taxikárov a majiteľov obchodov nielen v Hondurase, ale aj v susednom Salvádore.

Líder autobusových dopravcov v Hondurase Jorge Lanza podporil tento krok a povedal, že vodiči autobusov sú unavení z vyhrážok a útokov za to, že nezaplatili peniaze na ochranu, a dodal, že vodiči dlhodobo žiadajú o zásah vlády.

„Nemôžeme ďalej znášať zabíjanie našich pracovníkov a platenie vydierania. Dúfame, že tieto opatrenia budú fungovať a zostanú v platnosti,“ povedal Lanza.

Desať miliónov mesačne

Podotkol, že v doterajšom priebehu tohto roka bolo zabitých 50 vodičov, pričom počas ostatných 15 rokov gangy usmrtili zhruba 2500 šoférov.

Odhaduje sa, že spoločnosti a vodiči platia gangom v priemere asi 10 miliónov dolárov mesačne, aby mohli fungovať.

Honduras presne nešpecifikoval, čo by výnimočný stav obnášal, ale zvyčajne takéto opatrenia dočasne pozastavia bežné pravidlá upravujúce zatýkanie a prehliadky a zavádzajú taktiež určité obmedzenia slobody prejavu a zhromažďovania sa.

Viac k témam: gangy, Výnimočný stav
Zdroj: Webnoviny.sk – Honduras tiahne do boja proti vydieraniu a vyhlásil vojnu pouličným gangom. V krajine zavádzajú výnimočný stav © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: