Hľadá sa autor nahrávky z roku 1983 kritizujúcej komunistický režim, Ústav pamäti národa žiada verejnosť o pomoc

9.2.2023 (SITA.sk) – Ústav pamäti národa (ÚPN) žiada verejnosť o pomoc pri identifikovaní autora nahrávky s kritickým prejavom voči komunistickému režimu, ktorú v januári 1983 neznáma osoba vhodila do poštových schránok v Michalovciach, Košiciach, Rožňave, Žiari nad Hronom, Žiline a Banskej Bystrici.

Zamestnanci ÚPN našli nahrávku na magnetofónových páskach v dovtedy nespracovaných materiáloch v roku 2022.

Akékoľvek poskytnuté informácie pomôžu pracovníkom ÚPN zdokumentovať okolnosti vytvorenia či rozsah distribúcie danej nahrávky. ÚPN o tom informoval v tlačovej správe.

„Na páskach mužský hlas prednáša 79-minútový kritický prejav voči komunistickému režimu a vyzýva na ďalšie šírenie tohto prejavu. Na základe obsahu nahrávky sa podarilo v Archíve ÚPN nájsť vyšetrovací spis Štátnej bezpečnosti, ktorý na nezisteného páchateľa viedla XII. správa Zboru národnej bezpečnosti (kontrarozviedka v Bratislave),” uviedol ÚPN a dodal, že na svojej domovskej stránke zverejnil štyri samostatné zvukové stopy tejto nahrávky a digitálne kópie vybraných častí vyšetrovacieho spisu vrátane prepisu.

Zverejnené podklady sú dostupné na webovej stránke Ústavu pamäti národa: https://www.upn.gov.sk/sk/v-archive-upn-sme-nasli-nahravku-s-kritickym-prejavom-voci-komunistickemu-rezimu/

Viac k témam: Komunistický režim, Nahrávka
Zdroj: SITA.sk – Hľadá sa autor nahrávky z roku 1983 kritizujúcej komunistický režim, Ústav pamäti národa žiada verejnosť o pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: