Hasičkám, ktoré majú deti, sa vďaka novele rozšíria možnosti služby

23.3.2022 (Webnoviny.sk) – Príslušníčky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ktoré majú dieťa staršie ako jeden rok, by mali mať možnosť vykonávať službu v noci, slúžiť nad základný čas služby v týždni a tiež vykonávať služobnú pohotovosť.

Vyplýva to z novely zákona o Hasičskom a záchrannom zbore, ktorú vypracovali koaliční poslanci Vladimíra Marcinková, Tomáš Lehotský, Miroslav Žiak, Radovan Sloboda, Jana Bittó Cigániková a Marián Viskupič (všetci klub SaS) a v stredu ju na návrh rezortu vnútra odsúhlasila vláda.

Momentálne je veková hranica dieťaťa, ktorého matka môže vykonávať služby v rámci HaZZ, stanovená na tri roky.

Hasičky, ktoré sa starajú o dieťa vo veku od jedného do troch rokov, by podľa návrhu mali slúžiť v noci alebo v rámci nadčasov na základe písomného súhlasu. Pokiaľ ide o nariadenú služobnú povinnosť, tú by mohli na základe súhlasu vykonávať matky detí od jedného do pätnástich rokov veku.

„Služobná pohotovosť môže byť nariadená príslušníčke, ktorá sa stará o dieťa, ktoré dovŕšilo jeden rok a nedovŕšilo 15 rokov, len s jej písomným súhlasom,” uvádza sa v návrhu s tým, že toto ustanovenie bolo v zákone zakotvené aj doteraz, len nebola stanovená spodná hranica veku dieťaťa.

V prípade schválenia parlamentom by novela mala nadobudnúť účinnosť 15. apríla tohto roku.

Viac k témam: Hasiči
Zdroj: Webnoviny.sk – Hasičkám, ktoré majú deti, sa vďaka novele rozšíria možnosti služby © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: