Grófka Rošková na súde v kauze agrodotácií: Ako psychologička som nevedela, ako funguje poľnohospodárska spoločnosť (video)

12.4.2024 (SITA.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v piatok pokračuje proces s bývalou poslankyňou za stranu Smer-SD Ľubicou Roškovou. Na programe pojednávania je výpoveď samotnej obžalovanej, keďže na začiatku procesu uviedla, že vypovedať bude až po výsluchu svedkov.

Škoda viac ako 150-tisíc eur

Exposlankyňa, známa aj pod prezývkou „Grófka“, je v súvislosti s neoprávneným poberaním agrodotácií stíhaná pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečin subvenčného podvodu.

Podľa obžaloby spoločnosť, ktorej bola obžalovaná konateľkou, prijala v rokoch 2016 a 2017 dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry na poľnohospodárke pozemky na východnom Slovensku, ktoré nemala k dispozícii, nemali vytýčené hranice alebo na také, ktoré neobhospodarovala. Tým spôsobila škodu viac ako 150-tisíc eur.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/04/20240412_lubica-roskova.mp4

Cíti sa byť nevinná

Ako v piatok obžalovaná uviedla vo svojej výpovedi, ponuku viesť poľnohospodársku firmu dostala v roku 2016 od bývalého majiteľa spoločnosti Gard, keďže on mal zdravotné problémy. „Ja ako psychologička som nemala vedomosti, ako funguje poľnohospodárska spoločnosť,“ uviedla.

Doplnila však, že do celej veci išla kvôli svojmu synovi, ktorý mal ambíciu byť farmárom. „Všetky finančné prostriedky som vždy využila len na poľnohospodársku činnosť,“ vyhlásila Rošková s tým, že nikto nepreukázal, že by ich využila inak.

Obžalovaná ešte na prvom pojednávaní koncom mája 2023 vyhlásila, že vo veci sa cíti byť nevinná. Obhajca Ľubice Roškovej Ondrej Urban pred súdom povedal, že skutky uvedené v obžalobe Rošková nespáchala alebo nie sú trestnými činmi.

Prvú žiadosť na dotáciu v roku 2016 podľa neho podával ešte bývalý konateľ spoločnosti Agro Porúbka. Žiadosť o rok neskôr zase podľa neho Rošková podala v súlade s doterajšou praxou. Pokiaľ ide o pozemky, ktoré sa nevyužívali na deklarovaný účel, išlo podľa advokáta len o zlomok a bol to omyl.

„Zvyšné časti boli riadne poľnohospodárske pozemky,“ skonštatoval v máji minulého roku Urban. Doplnil, že v minulosti vykonané kontroly neodhalili v tejto súvislosti žiadne nezrovnalosti. „Všetky platby, ktoré boli poskytnuté, použila na zákonný účel,“ vyhlásil advokát.

Kauzu agrodotácií pre firmu exposlankyne Smeru-SD Agro Porúbka (predtým Gard) otvorila reportáž Denníka N. Podľa denníka poberala agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastnila ani neobhospodarovala. Slovenský pozemkový fond (SPF) začiatkom marca 2019 oznámil, že so spoločnosťou ukončuje nájomné vzťahy.

V septembri 2018 fond ukončil aj nájomný vzťah so spoločnosťou I. P. Construct Patrika Š., ktorý bol podľa medializovaných informácií „predĺženou rukou“ Ľubice R. Na kauzu upozorňovali v priebehu roka 2018 aj protestujúci poľnohospodári.

Viac k témam: Agrodotácie, Grófka, Obhajca, Pojednávanie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Grófka Rošková na súde v kauze agrodotácií: Ako psychologička som nevedela, ako funguje poľnohospodárska spoločnosť (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: