Expolicajta Bistáka v kauze Očistec uznali za vinného, dostal podmienku

17.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. marca 2022, 13:32

Bývalého zástupcu riaditeľa expozitúry Západ národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Vladimíra Bistáka uznali za vinného zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prijímania úplatku.

Mimoriadne znížený podmienečný trest

Ako informoval Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vo svojom profile na sociálnej sieti, sudca špecializovaného súdu v Banskej Bystrici vo štvrtok na verejnom zasadnutí schválil dohodu prokurátora ÚŠP s obvineným a vyhlásil rozsudok. Ide o vec vylúčenú z pôvodného konania označovaného ako kauza Očistec.

„Vzhľadom na postoj k vlastnej trestnej činnosti a miere, v akej prispel k objasneniu vyšetrovaných skutočností, s ním prokurátor dohodol mimoriadne znížený podmienečný trest odňatia slobody za súčasného uloženia trestu prepadnutia majetku zahŕňajúceho viacero nehnuteľností, hnuteľných vecí a ďalších majetkových hodnôt,“ uviedol ÚŠP.

Proti rozsudku sa už nemôže odvolať

Hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková doplnila, že súd obvinenému uložil trest odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu s probačným dohľadom vo výmere štyri roky.

„Súd zakazuje obvinenému v skúšobnej dobe stretávať a kontaktovať sa akoukoľvek formou s konkrétnymi, súdom určenými osobami,” povedala hovorkyňa.

Súd podľa nej zároveň obvinenému uložil aj trest prepadnutia majetku, ako aj úhrnný trest zákazu činnosti spočívajúci vo výkone zamestnania a funkcie v orgánoch verejnej moci vo výmere šesť rokov.

„Rozsudok je právoplatný a nie je možné sa proti nemu odvolať,” dodala Kudjáková.

Bisták je stíhaný aj v inom prípade

Vladimír Bisták bol obvinený v rámci akcie Očistec zameranej na nezákonné aktivity vysokých policajných funkcionárov. Podľa obvinenia napríklad za finančnú odmenu kryl daňovú trestnú činnosť bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Františka B. Stíhaný je tiež v rámci prípadu známeho ako Agentúra, ktorý sa tiež týka korupcie.

V rámci akcie Očistec zadržali koncom roka 2020 viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Stíhaní sú napríklad pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy činov alebo trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa.

V kauze figurujú okrem iných aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško alebo bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer.

Viac k témam: kauza Agentúra, Kauza Očistec
Zdroj: Webnoviny.sk – Expolicajta Bistáka v kauze Očistec uznali za vinného, dostal podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: