Exministri Janušek a Štefanov z kauzy „nástenkový tender“ ostanú vo väzbe, súd zamietol ich žiadosť o prepustenie (video)

24.3.2022 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR (NS SR) zamietol dovolanie exministrov Mariána Janušeka a Igora Štefanova odsúdených v kauze známej ako „nástenkový tender”.

Ako vo štvrtok na verejnom zasadnutí skonštatoval päťčlenný dovolací senát, dovolacie dôvody, ktorými argumentovali odsúdení, neboli preukázané.

Právoplatne odsúdená dvojica v dovolaní argumentovala napríklad porušením práva na obhajobu a žiadala zrušenie už vynesených rozsudkov ako aj prepustenie z výkonu trestu.

Dohadzovanie štátnych zákaziek

V prípade oboch exministrov za Slovenskú národnú stranu (SNS) NS SR na verejnom zasadnutí v novembri 2018 potvrdil verdikt o vine, ktorý vyniesol ešte v roku 2017 Špecializovaný trestný súd.

V prípade Janušeka však odvolací súd znížil pôvodne uložený test o rok, vymerali mu tak 11 rokov vo väzení. Štefanovovi ponechal najvyšší súd trest deväť rokov, pričom obaja zároveň dostali finančný trest 30-tisíc eur a zákaz päť rokov pôsobiť vo verejných funkciách.

Podľa súdov boli Janušek a Štefanov vinní, pretože vytvorili v rámci verejného obstarávania na reklamné služby podmienky pre vopred vybraného uchádzača a znemožnili účasť ďalších súťažiacich. Tým sa dopustili machinácie pri verejnom obstarávaní spolupáchateľstvom a Janušek aj zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Miliónový tender pre spriaznených

Prokuratúra v tomto prípade v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní obžalovala päť osôb vrátane dvoch bývalých ministrov. Ďalšími obžalovanými v prípade boli Radoslav Behul, Tomáš Labay a Zdenka Kudláčová.

Túto trojicu ŠTS v roku 2017 oslobodil, pričom v prípade ministerských úradníkov Behula a Labaya verdikt potvrdil aj odvolací súd. Vec referentky verejného obstarávania Kudláčovej NS SR na Špecializovaný trestný súd vrátil a ten jej neskôr uložil trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na štyri roky.

Exministri vo väzbe

Prípad sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún len obmedzeným spôsobom.

Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo. Dvoch ministrov za SNS stála kauza postupne kreslo, najskôr Janušeka a neskôr aj Štefanova, ktorý ho nahradil.

Tender po čase zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur. Bývalí ministri sú momentálne vo výkone trestu a na dnešnom verejnom zasadnutí sa nezúčastnili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Kauza nástenkový tender, Korupcia, Súdy, Väzenie, Verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Exministri Janušek a Štefanov z kauzy „nástenkový tender“ ostanú vo väzbe, súd zamietol ich žiadosť o prepustenie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: