Európska únia pomôže Ukrajine vyšetriť genocídu v ukrajinskej Buči, na miesto masakru vyšle tímy odborníkov

4.4.2022 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) zriadila spoločný vyšetrovací tím s Ukrajinou, ktorého úlohou bude preskúmať údajné ruské vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Rusi zmasakrovali miestnych

V pondelok to oznámila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen po tom, ako sa objavili šokujúce zábery zavraždených civilistov po odchode ruských vojsk z ukrajinského mesta Buča. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Von der Leyen vyjadrila ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému sústrasť v súvislosti s „otrasnými vraždami“, ktoré počas víkendu odhalili prostredníctvom „príšerných záberov“.

“EÚ je pripravená posilniť tieto snahy vyslaním vyšetrovacích tímov na miesto. Eurojust a Europol sú pripravené pomôcť,“ vyjadrila sa.

Zber dôkazov a rozsiahle vyšetrovanie

„Nevyhnutná je globálna reakcia. Pokračujú rozhovory medzi Eurojustom a Medzinárodným trestným súdom, aby spojili sily a súd sa stal súčasťou spoločného vyšetrovacieho tímu. Takýto koordinovaný prístup zo strany ukrajinských úradov, EÚ, jej členských štátov a agentúr, a Medzinárodného trestného súdu umožní najúplnejšie a najefektívnejšie zozbieranie dôkazov, ich analýzu a spracovanie,“ skonštatovala ďalej šéfka EK.

Doplnila, že poverila eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa, aby v tom pokračoval a skontaktoval sa s ukrajinským generálnym prokurátorom.

„Komisia poskytne všetku potrebnú technickú a finančnú podporu všetkým vyšetrovaniam pod vedením EÚ,“ ubezpečila.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Genocída, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, Vojnové zločiny, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia pomôže Ukrajine vyšetriť genocídu v ukrajinskej Buči, na miesto masakru vyšle tímy odborníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: