Európska komisia vyzvala Česko na kontrolu stretu záujmov, vyhráža sa im stopnutím eurofondov

30.8.2021 (Webnoviny.sk) – České ministerstvá dostali list z Bruselu, v ktorom ich predstavitelia Európskej komisie (EK) vyzývajú na väčšiu kontrolu stretu záujmov a poskytovania dotácií firmám vo zvereneckých fondoch.

Kontrola podľa nich nie je dostatočná a chcú, aby české úrady zaviedli ďalšie opatrenia. Brusel zároveň varuje, že by mohol prerušiť preplácanie európskych fondov projektom českých firiem, kým by sa úrady dostatočne nevysporiadali s námietkami EK. Informuje o tom spravodajský portál iROZHLAS.cz, ktorý má list k dispozícii.

Česko by malo zaviesť ďalšie opatrenia

„České úrady žiadame, aby podali správu o vykonaní preventívnych a nápravných opatrení k zlepšeniu fungovania riadiaceho a kontrolného systému,“ píšu v liste šéf Generálneho riaditeľstva pre regionálnu politiku Mark Lemaitre a šéf Generálneho riaditeľstva pre zamestnanosť, sociálne veci a sociálne začleňovanie Joost Korte.

List je prostredníctvom veľvyslankyne Českej republiky pri Európskej únii Edity Hrdej adresovaný predstaviteľom ministerstva priemyslu a obchodu, ministerstva financií a ministerstva rozvoja.

Európska komisia chce vidieť zoznamy

Brusel chce, aby ministerstvá, ktoré zodpovedajú za rozdeľovanie eurofondov, viedli zoznam verejných funkcionárov a firiem, ktoré vlastnia alebo ovládajú. Všetky ministerstvá by mali implementovať metodické stanovisko, podľa ktorého majú pri posudzovaní stretu záujmov venovať osobitnú pozornosť firmám vo zvereneckých fondoch.

Vo všetkých operačných programoch majú tiež úrady identifikovať príjemcov zo zvereneckých fondov, ktorí čerpali dotácie po 1. septembri 2017, a teda od začiatku platnosti zákona o strete záujmov, a ich zoznam poslať do Bruselu. Auditný orgán pri ministerstve financií má následne podať EK správu o tom, či sa situácia zlepšila.

Premiér Babiš porušuje zákon

Praha a Brusel v posledných mesiacoch korešpondujú v súvislosti s auditom o možnom strete záujmov českého premiéra Andreja Babiša. Ten sa uskutočnil v Česku začiatkom roka 2019 a vlani audítori vyšetrovanie ukončili s tým, že Babiš porušuje český zákon o strete záujmov a holding Agrofert, ktorý dal do zvereneckých fondov, čerpal dotácie neoprávnene.

Spomenutá korešpondencia sa týka toho, ako Česko plní odporúčania záverečnej správy. Skôr zmienený list je však mimoriadny a do tejto série výmeny informácií nepatrí, hoci vznikol pre závery únijného auditu.

Babiš stret záujmov dlhodobo popiera. Pochybenie rovnako odmieta aj Agrofert.

Viac k témam: audit, dotácie, eurofondy, stret záujmov
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska komisia vyzvala Česko na kontrolu stretu záujmov, vyhráža sa im stopnutím eurofondov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: