Európska komisia prijíma dočasný krízový rámec na podporu hospodárstva pre konflikt na Ukrajine

25.3.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia prijíma dočasný krízový rámec na podporu hospodárstva v kontexte invázie Ruska na Ukrajinu. Ako informuje Protimonopolný úrad SR, jeho cielom je umožniť členským štátom využívať flexibilitu stanovenú v pravidlách štátnej pomoci, aby mohli podporiť hospodárstvo.

Dočasný rámec je platný od 1. februára do konca aktuálneho roka.

Pomoc spoločnostiam zasiahnutým krízou

Nový rámec umožní členským štátom poskytnúť obmedzené sumy pomoci spoločnostiam zasiahnutým súčasnou krízou alebo súvisiacimi sankciami. Budú môcť zaviesť schémy, aby mohli udeliť až 35 000 eur spoločnostiam zasiahnutým krízou, ktoré pôsobia v odvetviach poľnohospodárstva, rybárstva a akvakultúry a až 400 000 eur spoločnostiam zasiahnutým krízou, ktoré pôsobia vo všetkých ostatných odvetviach. Túto podporu bude možné poskytovať v akejkoľvek forme vrátane priamych grantov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ďalej budú môcť členské štáty zabezpečiť, aby podniky mali naďalej k dispozícii dostatočnú likviditu. Budú im teda môcť poskytnúť dotované štátne záruky s cieľom zabezpečiť, aby banky naďalej poskytovali úvery všetkým spoločnostiam zasiahnutým súčasnou krízou a tiež poskytnúť pomoc vo forme úrokového zníženia pri úveroch zo súkromných aj verejných zdrojov.

Kompenzácia za mimoriadne vysoké ceny energií

Zároveň budú môcť členské štáty kompenzovať spoločnostiam dodatočné náklady, ktoré vznikli v dôsledku mimoriadne vysokých cien plynu a elektrickej energie. Účelom pomoci je znížiť dopady zvýšených cien zemného plynu a elektriny, nie je však limitovaná na energeticky náročný priemysel.

Môže ísť o rôznu formu podpory, napríklad priame platby, daňové zvýhodnenia, pôžičky, úvery, či záruky. Pomoc je možné kumulovať so všeobecnou pomocou, ale strop sa nesmie prekročiť.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Kríza, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska komisia prijíma dočasný krízový rámec na podporu hospodárstva pre konflikt na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: