Europarlament podporil okamžité uvolnenie miliárd eur. Dostanú ich krajiny, ktoré pomáhajú Ukrajincom na úteku

7.4.2022 (Webnoviny.sk) – Európsky parlament (EP) vo štvrtok schválil nariadenie umožňujúce okamžité uvoľnenie 3,4 miliardy eur pre štáty Európskej únie (EÚ), ktoré poskytli útočisko ľuďom z Ukrajiny utekajúcim pred ruskou agresiou. EP o tom informuje prostredníctvom svojej oficiálnej webstránky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Pomoc pri zvládaní náporu Ukrajincov

Prijatie naliehavých podporných opatrení nadväzuje na rozhodnutie poslancov z minulého týždňa o presmerovaní prostriedkov z azylového a kohézneho fondu do krajín EÚ, ktoré prichýlili utečencov pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

Plénum pomerom hlasov 549 za, jeden proti a osem sa zdržalo hlasovania odobrilo okamžité uvoľnenie približne 3,4 miliardy eur z prostriedkov REACT-EU v celkovom dostupnom objeme 10 miliárd eur.

Poslanci tak schválili rýchlejší prístup vlád členských štátov EÚ k financiám, ktoré by mali byť vynaložené na infraštruktúru, ubytovanie, vybavenie, zamestnávanie, vzdelávanie, sociálnu inklúziu, zdravotnú starostlivosť a starostlivosť o deti utečencov.

Okamžité čerpanie peňazí

Nové pravidlá zvýšia objem počiatočného predbežného financovania z 11 % na 15 % pre všetky členské štáty Európskej únie.

Krajiny EÚ na hraniciach s Ukrajinou, teda Slovensko, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko, ako aj štáty únie, ktoré prijali významné množstvo utečencov zodpovedajúce viac ako jednému percentu ich populácie, teda Bulharsko, Česko, Estónsko a Rakúsko, budú môcť okamžite čerpať až 45 % z prostriedkov REACT-EU pôvodne určených na obnovu po pandémii, a to bez nutnosti doložiť v tomto štádiu akúkoľvek faktúru.

Podľa údajov Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) opustili od 24. februára do 6. apríla Ukrajinu viac ako štyri milióny ľudí a väčšina z nich smerovala do susedných krajín.

Balík na zmiernenie dopadov pandémie

REACT-EU je balík pomoci z roku 2020 v celkovom objeme takmer 50 miliárd eur, ktorý má pomôcť zmierniť následky krízy spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 v celej EÚ.

Parlamentom schválené nariadenie musí ešte formálne odobriť aj Rada EÚ. Následne, deň po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ, vstúpia nové predpisy do platnosti.

Viac k témam: COVID-19, dočasné útočisko, REACT-EU, rusko-ukrajinský konflikt, Utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Europarlament podporil okamžité uvolnenie miliárd eur. Dostanú ich krajiny, ktoré pomáhajú Ukrajincom na úteku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: