Dvojica europoslancov z korupčného škandálu siahajúceho do Európskeho parlamentu zostáva vo väzbe

3.3.2023 (SITA.sk) – Belgické úrady v piatok predĺžili vyšetrovaciu väzbu poslancov Európskeho parlamentu (EP) Evy Kaili a Marca Tarabellu, ktorí sú obvinení z účasti na korupčnom škandále v europarlamente. Informuje o tom spravodajský portál Euronews.

Gréckej europoslankyni Kaili, ktorú zadržali a vzali do väzby ešte v decembri, predĺžili väzbu o dva mesiace, oznámil úrad federálneho prokurátora. Jej belgický kolega sa pred sudcov postaví znovu o mesiac.

Katar a Maroko účasť odmietajú

Obaja čelia obvineniam z účasti v zločineckej organizácii, korupcie a prania špinavých peňazí v rámci vyšetrovania nezákonného lobingu katarských a marockých predstaviteľov v snahe ovplyvniť rozhodnutia EP.

Katar a Maroko popierajú akúkoľvek účasť, no europarlament pozastavil prácu na všetkých spisoch súvisiacich s Katarom.

V rámci vyšetrovania obvinili aj ďalších troch ľudí.

Medzi nimi sú Kailiovej životný partner Francesco Giorgi, ktorého minulý týždeň prepustili z väzby, no má elektronické monitorovacie zariadenie, šéf charitatívnej organizácie Niccolo Figa-Talamanca, ktorého prepustili z väzby minulý mesiac bez špeciálnych podmienok, a bývalý europoslanec Pier Antonio Panzeri.

Eurposlanec Cozzolino je hľadaný

Posledný menovaný, Giorgiho bývalý šéf a bývalý predseda parlamentnej delegácie pre vzťahy s krajinami Maghrebu a podvýboru pre ľudské práva, priznal, že je jedným z vodcov zločineckej siete, a uzavrel dohodu s belgickými úradmi, no zostáva za mrežami.

S belgickou prokuratúrou sa dohodol, že poskytne informácie výmenou za nižší trest.

Taliansky europoslanec Andrea Cozzolino, pre ktorého Giorgi tiež pracoval a po Panzerim predsedal aj delegácii pre vzťahy s krajinami Maghrebu, je hľadaný belgickými úradmi, no bojuje proti vydaniu z rodnej krajiny.

Zhabali státisíce eur

V decembri belgickí prokurátori obvinili štyroch ľudí z korupcie, prania špinavých peňazí a členstva v zločineckej organizácii za to, že údajne vzali peniaze od katarských a marockých predstaviteľov, aby ovplyvňovali rozhodovanie v europarlamente.

Pri raziách v Bruseli a v Taliansku tiež zhabali státisíce eur. Vo februári europarlament v súvislosti so škandálom zbavil imunity Tarabellu a Cozzolina.

Viac k témam: Korupcia, korupčný škandál, Organizovaný zločin, Pranie špinavých peňazí
Zdroj: SITA.sk – Dvojica europoslancov z korupčného škandálu siahajúceho do Európskeho parlamentu zostáva vo väzbe © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: