Dôchodcovia by už za záchranu horskou službou nemali platiť, ministerstvo pripravuje novelu

12.5.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo vnútra SR plánuje rozšíriť okruh osôb, ktoré nebudú uhrádzať náklady spojené so záchrannou alebo pátracou akciou horských záchranárov o osoby poberajúce starobný a invalidný dôchodok.

Ako vyplýva z predbežnej informácie zverejnenej ministerstvom k pripravovanej novele zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), momentálne náklady na záchranu neuhrádzajú osoby, ktoré nie sú plnoleté, nemajú spôsobilosť na právne úkony alebo ak ide o náklady za osobu, ktorá zomrela pred záchrannou akciou alebo počas nej.

Rezort chce v rámci novely tiež upraviť zoznam horských oblastí, v ktorých zasahuje Horská záchranná služba. „V súčasnosti platí, že HZS zasahuje aj v horských oblastiach, v ktorých je vykazovaná nízka úrazovosť a je potrebné posilniť personálne kapacity do horských oblastí, kde sa v dôsledku enormného rozvoja veľkých horských oblastí a nárastu turistov zvýšila úrazovosť,” konštatuje ministerstvo. Dodáva, že novela by tiež mala viesť k posilneniu oprávnení príslušníkov HZS za účelom skvalitnenia ich činností, zrýchlenia záchranných akcií ako aj k zamedzeniu zneužívania znaku a samotného označenia HZS.

Do medzirezortného pripomienkového konania by novela mala byť predložená v júli.

Viac k témam: Horskí záchranári, Záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk – Dôchodcovia by už za záchranu horskou službou nemali platiť, ministerstvo pripravuje novelu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: