Do Ruska alebo Ukrajiny vyváža svoju produkciu takmer pätina veľkých firiem, tie sú však menej závislé

1.4.2022 (Webnoviny.sk) – Najvýraznejšie priame vystavenie voči krajinám vo vojenskom konflikte na Ukrajine majú veľké podniky, ktoré sú prirodzene viac exportne zamerané. V marcovom makroprudenciálnom komentári to konštatuje Národná banka Slovenska.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zároveň však dodáva, že sú tieto spoločnosti menej závislé na vojnou zasiahnutých trhoch. Takmer pätina veľkých firiem vyváža časť svojej produkcie buď do Ruska, alebo Ukrajiny. S klesajúcou veľkosťou podniku sa tento podiel zmenšuje.

Zlomok z celkového počtu

„Zároveň však platí, že veľké podniky majú svoje obchodné aktivity výrazne viac diverzifikované v porovnaní s menšími podnikmi. V prípade väčšiny veľkých podnikov export na vojnou zasiahnuté trhy neprekračuje 5 % celkových tržieb, kým v prípade mikro a malých podnikov je možné identifikovať podniky zamerané takmer výlučne na vojnou zasiahnuté trhy,” konštatuje NBS s tým, že tieto spoločnosti však predstavujú len zlomok celkového počtu.

Stroje a vozidlá sa vyvážajú najviac

Export do krajín zapojených do vojenského konfliktu predstavoval v roku 2020 podľa NBS 1,8 mld. eur, čo je približne 2,5 % celkového vývozu. Z toho takmer dve tretiny predstavuje vývoz strojov a dopravných prostriedkov. Najväčšiu časť tejto kategórie tovarov tvoria cestné vozidlá, nasledované priemyselnými strojmi a elektrickými spotrebičmi.

V menšej miere sa konflikt dotýka vývozu priemyselných produktov a elektrickej energie. Priamo zasiahnuté sú tak primárne podniky z odvetví priemyslu, obchodu a dopravy a skladovania.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Export, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Do Ruska alebo Ukrajiny vyváža svoju produkciu takmer pätina veľkých firiem, tie sú však menej závislé © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: