Darovať Ukrajine poľské Migy predstavuje obrovské riziko, veliteľ NATO sa obáva eskalácie napätia

10.3.2022 (Webnoviny.sk) – Vrchný veliteľ spojeneckých síl Severoatlantickej aliancie (NATO) v Európe generál Tod D. Wolters poďakoval Poľsku za ponuku odovzdať svoje vojenské lietadlá Ukrajine. Uviedol však, že poslanie strojov MiG-29 by znamenalo „vysoké riziko a malý zisk“.

Protitankové zbrane a obranné systémy

Poľsko sa vyjadrilo, že svoje lietadlá MiG-29, na ktorých sú ukrajinskí piloti vycvičení lietať, je pripravené odovzdať Severoatlantickej aliancii, ak všetkých 30 členských krajín odsúhlasí ich následné odovzdanie Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Najefektívnejším spôsobom podpory ukrajinskej armády v jej boji proti Rusku je poskytnúť jej väčší počet protitankových zbraní a systémov protivzdušnej obrany,“ povedal generál Wolters.

Pentagon hľadá efektívnejšiu podporu

Dodal, že Ukrajina už teraz má dostatok vojenských lietadiel a poslanie strojov MiG-29 „by významne nezvýšilo efektívnosť ukrajinských leteckých síl“.

Wolters uviedol, že podľa spravodajských analýz poslanie lietadiel „by sa nesprávne mohlo chápať ako eskalácia“. Zároveň Poľsku povedal, že európske veliteľstvo USA „preskúma spôsoby najlepšej podpory a pomoci našim ukrajinským priateľom“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky MiG-29, Vojenská technika
Zdroj: Webnoviny.sk – Darovať Ukrajine poľské Migy predstavuje obrovské riziko, veliteľ NATO sa obáva eskalácie napätia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: