Čaputová: Veľký piatok je pripomienkou, aby sa ľudia nedívali na svet cez predsudky či zjednodušovanie

15.4.2022 (Webnoviny.sk) – Veľký piatok podľa prezidentky Zuzany Čaputovej ľuďom pripomína, aby nepodľahli pokušeniu dívať sa na iných a na dianie okolo seba optikou predsudkov, zjednodušovania, zovšeobecňovania, ba dokonca kolektívnej viny.

Ako ďalej priblížila vo svojom statuse na sociálnej sieti, tento deň pripomína ľuďom, aby za všetkým hľadali svojho blížneho, ktorý je hodný ich pochopenia a súcitu. Slávime Piatok utrpenia Pána, kedysi známy ako Veľký piatok, ktorý je dňom utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista.

Čaputová uviedla, že príbeh utrpenia Krista ľudia vnímajú bez ohľadu na svoje vierovyznanie, pretože vidia vo svojom súčasnom živote mnohé paralely. „Trpel nie pre seba, ale pre iných a vniesol túto schopnosť do našich životov. Schopnosti cítiť s inými, vnímať ich trápenie ako svoje vlastné, prežívať ich strasti spolu s nimi, pomáhať im, obetovať sa pre nich. Súcit je emócia prítomná v samotných základoch našej kultúry, v jej mravných ba aj právnych pilieroch. Je to súcit s našimi blízkymi, ale tiež súcit s každým človekom,“ ozrejmila.

Prezidentka verí, že každý je schopný súcitu, aj keď v niekom ho nevyvolá číselný údaj o počte ľudí, ktorí pred vojnou utiekli z Ukrajiny – ale pocíti ho istotne pri pohľade na konkrétne ľudské osudy.

Viac k témam: Prezident SR, Veľká noc, Veľký piatok
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová: Veľký piatok je pripomienkou, aby sa ľudia nedívali na svet cez predsudky či zjednodušovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: