Čaputová: Slovensko a Lotyšsko stoja za Ukrajinou, ktorá má plné právo brániť sa pred ruskou agresiou (video)

28.3.2022 (Webnoviny.sk) – Slovensko aj Lotyšsko jednoznačne stoja pri Ukrajine, pretože má plné právo brániť sa. Obe krajiny v tomto duchu aj poskytujú Ukrajine svoju pomoc.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Skúsenosti s ruskou okupáciou

Zuzana Čaputová to povedala po stretnutí s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom. Stretnutiu dominovali témy bezpečnosti v súvislosti s Ukrajinou a jej dopady na obe krajiny. Hovorili aj o humanitárnej kríze a utečencoch.

„Slováci aj Lotyši majú priamu skúsenosť s inváziou Sovietskeho zväzu a následnou okupáciou, ale rovnako majú aj skúsenosť s ruskou propagandou,“ vyhlásila Čaputová.

Boj proti dezinformáciám

Doplnila, že s lotyšským prezidentom hovorila nielen o dôležitosti slobody slova, ale aj o tom, ako v tejto súvislosti chrániť bezpečnosť Slovenska a Lotyšska.

„Zhodli sme sa, že vo veci šírenia dezinformácií je potrebná kombinácia úpravy na národnej úrovni a tiež európska regulácia, ktorá sa už pripravuje. Je to veľká výzva, ktorá priamo súvisí s bezpečnosťou jednotlivých štátov,“ dodala prezidentka.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Posilnenie civilnej ochrany

Lotyšsko, ako jedna z prvých krajín v súvislosti s agresiou Ruska na Ukrajine, posilnilo svoju pripravenosť v oblasti vojenskej a civilnej ochrany, ale aj v boji proti dezinformáciám.

“Slovenská republika sa podieľa na predsunutej prítomnosti v Lotyšsku. 150 príslušníkov Ozbrojených síl SR je súčasťou tejto predsunutej prítomnosti už niekoľko rokov,“ pripomenula Čaputová.

Zdôraznila, že predsunutá prítomnosť bola po minulotýždňovom samite Organizácie Severoatlantickej zmluvy odsúhlasená v ďalších štyroch krajinách vrátane Slovenska.

Slovenskí vojaci v Lotyšsku

Lotyšský prezident sa za „výrazný príspevok“ v počte 150 slovenských vojakov v jednotke predsunutej prítomnosti poďakoval. „Je to priamy príspevok Slovenska k obrane Lotyšska, celého baltského regiónu a našej spoločnej kolektívnej obrany NATO,“ povedal.

Obaja prezidenti sú za čo najskoršie nastolenie mieru medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom spoločne odsúdili útoky ruskej armády na civilné ciele, akými sú školy, nemocnice či obytné budovy. Zdôraznili tiež, že doterajšia pomoc Ukrajine je to najlepšie, čo môžu obe krajiny urobiť a mali by v tom pokračovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Bezpečnosť, Dezinformácie, Okupácia, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová: Slovensko a Lotyšsko stoja za Ukrajinou, ktorá má plné právo brániť sa pred ruskou agresiou (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: