Bývalý riaditeľ SIS Pčolinský ide na slobodu, generálna prokuratúra zrušila obvinenia

31.8.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 31. augusta 13:42

Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský ide na slobodu. Námestník generálneho prokurátora SR Jozef Kandera zrušil uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo dňa 11. marca a 13. apríla, ktorými vzniesol obvinenie voči Vladimírovi Pčolinskému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, zločin prijímania úplatku, prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a prečin podplácania.

Kandera zastupoval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý z dôvodu zachovania nestrannosti vo veci nekoná. Námestník taktiež zrušil obvinenia voči Zoroslavovi Kollárovi pre prečin podplácania. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Neboli splnené zákonné podmienky

„Námestník generálneho prokurátora Slovenskej republiky po preskúmaní veci dospel k záveru, že neboli splnené zákonné podmienky na trestné stíhanie oboch obvinených pre skutky, pre ktoré im bolo vznesené obvinenie, a to pre závažné procesné pochybenia a pre absenciu dôkazov, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali,“ uviedla hovorkyňa.

Anonymizované uznesenie námestníka generálneho prokurátora Slovenskej republiky, z ktorého vyplývajú podrobné dôvody rozhodnutia, bude uverejnené na webovom sídle Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky.

Úrad špeciálnej prokuratúry nemá rozhodnutie

Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nebolo doteraz doručené rozhodnutie generálneho prokurátora o zrušení obvinenia voči Pčolinskému. Ako uviedlo ÚŠP v stanovisku, v pondelok 30. augusta predložil vyšetrovateľ vyšetrovací spis s návrhom na podanie obžaloby a dozorujúci prokurátor pripravoval vo veci obžalobu. Stanovisko ÚŠP poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

„V predmetnej veci bola v rámci konania a rozhodovania o väzbe štyrikrát právoplatne posudzovaná zákonnosť a dôvodnosť trestného stíhania a dôvodnosť väzby, a to tromi senátmi Najvyššieho súdu SR s ôsmimi sudcami a dvomi sudcami Špecializovaného trestného súdu pre prípravné konanie. Vo všetkých štyroch prípadoch konštatovali zákonnosť a dôvodnosť trestného stíhania obvineného ako aj dôvodnosť väzby,“ skonštatoval ÚŠP.

Úrad tiež zdôraznili, že od svojho vzniku nebolo nikdy rozhodnuté o zrušení obvinenia, ktorého dôvodnosť trestného stíhania bola preskúmavaná v rámci konania o väzbe Špecializovaným trestným súdom a Najvyšším súdom SR.

Viac k témam: oslobodenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý riaditeľ SIS Pčolinský ide na slobodu, generálna prokuratúra zrušila obvinenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: