Budaj: Cielený útok na jadrovú elektráreň sa blíži k použitiu jadrovej zbrane, môže mať katastrofické dôsledky

4.3.2022 (Webnoviny.sk) – Cielený útok na jadrovú elektráreň sa blíži k použitiu jadrovej zbrane. Zdôraznil to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), ktorý v piatok oslovil slovenského veľvyslanca na Ukrajine Mareka Šafina, aby sa mohol v čo najkratšej dobe skontaktovať so svojím rezortným kolegom, ministrom životného prostredia na Ukrajine Ruslanom Striletsom.

Najväčšia jadrová elektráreň v Európe

Reagoval tak na ruský útok na na Záporožskú jadrovú elektráreň na Ukrajine. Tlačovú správu poskytlo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podľa Jána Budaja je na mieste byť hlboko znepokojený, pretože ide o ostreľovanie najväčšej jadrovej elektrárne na území Európy, ktoré môže mať katastrofické dôsledky.

„Mnohí občania na Slovensku si pamätajú nezámernú nehodu jadrovej elektrárne, akou bol Černobyľ. O to viac musíme protestovať ozbrojenému proti útoku na Záporožskú jadrovú elektráreň, na ktorú upozorňuje Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a ktorá je v rozpore s medzinárodným právom,“ dodal minister.

Požiar vyvolal obavy z nehody

V čase, keď ruské vojská na Ukrajine pokračujú v náporoch na kľúčové ukrajinské mestá, stala sa v piatok terčom útoku Rusov najväčšia jadrová elektráreň nachádzajúca sa neďaleko Záporožia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Požiar vyvolal obavy z možnej nehody, aká sa v roku 1986 odohrala v Černobyle, no oheň sa neskôr podarilo uhasiť.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) tiež uviedla, že reaktory v elektrárni sú bezpečné a neuvoľnil sa žiadny rádioaktívny materiál. Elektráreň je však momentálne pod kontrolou ruských okupantov.

Viac k témam: Jadrová elekráreň, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Budaj: Cielený útok na jadrovú elektráreň sa blíži k použitiu jadrovej zbrane, môže mať katastrofické dôsledky © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: