Bol by ruský chemický útok červenou čiarou pre NATO? Zmenil by charakter vojny na Ukrajine, vyhlásil Stoltenberg

24.3.2022 (Webnoviny.sk) – Chemický útok na Ukrajinu zo strany Ruska by zmenil smerovanie vojny. Vyjadril sa tak generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg, no neuviedol, či by NATO v takom prípade vojensky zasiahlo.

Nehorázne porušenie medzinárodného práva

V odpovedi na otázku, či je chemický útok pre NATO červenou čiarou, Stoltenberg povedal, že nebude špekulovať, „s výnimkou toho, že NATO je vždy pripravené brániť, chrániť a reagovať na akýkoľvek útok na spojeneckú krajinu NATO”.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zároveň však skonštatoval, že „akékoľvek použitie chemických zbraní by od základu zmenilo povahu tohto konfliktu. Bolo by nehoráznym porušením medzinárodného práva a bude mať rozsiahle a vážne následky”.

Bojové skupiny NATO vo východnej Európe

Stoltenberg vyjadrenia poskytol, keď vo štvrtok prichádzal do sídla NATO v Bruseli, kde bude predsedať mimoriadnemu summitu 30 národných lídrov aliancie, vrátane amerického prezidenta Joea Bidena.

Spojencov NATO znepokojuje ruská rétorika a majú obavy z možnosti, že by sa Moskva mohla pokúsiť vytvoriť falošnú zámienku pre použitie chemických zbraní na Ukrajine. Lídri sa pravdepodobne zhodnú na poskytnutí vybavenia, ktoré by Ukrajine pomohlo pri ochrane proti chemickým, biologickým, rádiologickým a jadrovým hrozbám.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Mali by tiež podporiť nasadenie ďalších štyroch nadnárodných bojových skupín vo východnej Európe.

Viac k témam: Chemické zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, Summit NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Bol by ruský chemický útok červenou čiarou pre NATO? Zmenil by charakter vojny na Ukrajine, vyhlásil Stoltenberg © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: