Biden sa obáva ďalšieho útoku na letisko v Kábule, varuje pred touto hrozbou

29.8.2021 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden varoval pred ďalším útokom na letisko v afganskom Kábule. Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí je hrozbašpecifická“ a „vierohodná“. Rezort preto vyzval všetkých Američanov v okolí letiska, aby okamžite opustili oblasť a vyhli sa cestovaniu tam.

Naši velitelia ma informovali, že počas ďalších 24 – 36 hodín je vysoko pravdepodobný ďalší útok,“ vyjadril sa v sobotu na tlačovej konferencii Biden a dodal, že nariadil, aby prijali všetky možné opatrenia na ochranu vojakov, ktorí zabezpečujú letisko a tamojšie evakuácie.

Amerika zareagovala dronom

Vo štvrtok letiskom otriasol samovražedný útok, ktorý zabil najmenej 169 Afgancov a 13 amerických vojakov. K útoku sa prihlásila skupina Islamský štát-Chorasán (IS-K), regionálna odnož extrémistickej skupiny Islamský štát.

Americké sily v sobotu zareagovali náletom dronom v provincii Nangarhár, pričom zabili dvoch členov skupiny a jeden utrpel zranenia. Biden sa zaviazal, že útoky na extrémistov budú pokračovať.

Evakuačné lietadlá

Štvrtkový útok pred bránami letiska v Kábule sa stal v čase, keď sa davy Afgancov zúfalo snažili dostať do evakuačných lietadiel po tom, ako sa krajiny zmocnilo hnutie Taliban.

Napriek útoku evakuácie v nasledujúcich dňoch pokračovali a viaceré krajiny postupne ukončili svoje misie. V sobotu Afganistan opustili poslední britskí vojaci a aj Pentagon informoval, že začínajú s postupných odchodom svojich zostávajúcich síl. Na letisku v Kábule je v súčasnosti menej ako 4 000 amerických vojakov.

Viac k témam: hrozba, Kábul, letisko
Zdroj: Webnoviny.sk – Biden sa obáva ďalšieho útoku na letisko v Kábule, varuje pred touto hrozbou © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: