Azylanti dostanú jednorázový príspevok vo výške 654 eur, parlament odobril aj vyplácanie integračného bonusu

17.3.2022 (Webnoviny.sk) – Jednorazový príspevok pre azylantov sa má zvýšiť z 1,5 násobku na trojnásobok sumy životného minima (218,06 eura) pre jednu plnoletú osobu.

Zvedenie integračného príspevku

Príspevok v rovnakej výške by mal dostať aj cudzinec, ktorému sa poskytla doplnková ochrana. Počíta s tým vládna novela zákona o azyle, ktorú dnes schválil parlament. Za jej prijatie hlasovalo 80 poslancov zo 130 prítomných.

Zavádza sa aj poskytovanie nového príspevku pre azylantov a cudzincov, ktorým sa poskytla doplnková ochrana, a to integračného príspevku.

Bude sa poskytovať vo výške 1,75-násobku sumy životného minima s tým, že sa budú spoločne posudzovať rodinní príslušníci žijúci v spoločnej domácnosti. Príspevok sa bude poskytovať počas šiestich mesiacov.

Ľahší prístup na trh práce

Sociálne a psychologické poradenstvo a kurz kultúrnej orientácie zabezpečí podľa schváleného návrhu Ministerstvo vnútra SR aj pre žiadateľov o udelenie azylu na základe ich individuálnych potrieb.

Rezort tiež navrol skrátiť lehotu brániacu v prístupe na trh práce pre žiadateľov o udelenie azylu zo súčasných deväť mesiacov od začatia konania na šesť mesiacov.

Viac k témam: Novela zákona, príspevok pre azylantov, Životné minimum
Zdroj: Webnoviny.sk – Azylanti dostanú jednorázový príspevok vo výške 654 eur, parlament odobril aj vyplácanie integračného bonusu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: