Američania zaútočili dronom na Islamský štát v Afganistane, zabili dvoch dôležitých militantov

28.8.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 28. augusta 18:32

Americký útok dronom na extrémistickú skupinu Islamský štát (IS) v Afganistane zabil jeho dvoch dôležitých členov. O nich sa predpokladá, že sa pričinili pri plánovaní alebo sprostredkovaní útokov.

V sobotu o tom na tlačovej konferencii Pentagonu informoval predstaviteľ amerických ozbrojených síl Hank Taylor. Prvotné správy pritom hovorili o jednom mŕtvom militantovi.

Útok nariadil Biden

Centrálne velenie armády Spojených štátov uviedlo, že nálet, ktorý nariadil prezident Joe Biden, vykonalo v provincii Nangarhár. Stalo sa tak menej ako 48 hodín po samovražednom útoku pri letisku v Kábule, ku ktorému sa prihlásila regionálna odnož IS a ktorý si vyžiadal životy 169 Afgancov a 13 amerických vojakov.

Štvrtkový útok pred bránami letiska v Kábule sa stal v čase, keď sa davy Afgancov zúfalo snažia dostať do evakuačných lietadiel po tom, ako sa krajiny zmocnilo hnutie Taliban.

Evakuačné lety končia

Napriek tomu evakuácie v nasledujúcich dňoch pokračovali a viaceré krajiny postupne ukončili svoje misie. Svoj posledný evakuačný let oznámilo v sobotu Taliansko a aj Spojené kráľovstvo informovalo, že už v sobotu končí s evakuačnými letmi pre Afgancov.

Medzičasom lídri Talibanu nasadili v blízkosti letiska viac svojich bojovníkov, aby zabránili zoskupovaniu sa veľkých davov. Cestu na letisko tak uzavreli pre väčšinu Afgancov dúfajúcich v evakuáciu, informuje agentúra AP.

Viac k témam: Afganistan, americká armáda, islamskí militanti, islamský štát, ozbrojený dron, ozbrojený útok, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Američania zaútočili dronom na Islamský štát v Afganistane, zabili dvoch dôležitých militantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: