Zomrel taliansky expremiér Silvio Berlusconi, mal viacero zdravotných problémov

12.6.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 12. júna, 12:06

Vo veku 86 rokov v pondelok zomrel bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi. Ako referuje spravodajský web BBC s odvolaním sa na talianske médiá, zomrel v nemocnici San Raffaele v Miláne. V apríli sa liečil na pľúcnu infekciu spojenú s dovtedy nezverejneným prípadom chronickej leukémie.

Podľa lekárov Berlusconi trpel zriedkavou formou rakoviny krvi, chronickou myelomonocytovou leukémiou. Bezprostrednú príčinu smrti však zatiaľ oficiálne nepotvrdili. Odkedy mal v roku 2020 COVID-19, mal opakované zdravotné problémy.

Taliansky minister obrany Guido Crosetto v reakcii na túto správu uviedol, že Berlusconiho smrť zanechala „obrovské prázdno“. „Jedna éra sa skončila… Zbohom Silvio,“ napísal Crosetto na Twitteri a dodal, že Berlusconiho „veľmi miloval“.

Silvio Berlusconi

Berlusconi začal svoju kariéru predajom vysávačov a potom založil stavebnú spoločnosť. Stal sa jedným z najbohatších mužov v Taliansku, pričom bohatstvo nadobudol vďaka svojim televíznym kanálom. Pred vstupom do politiky získal medzinárodné uznanie ako majiteľ legendárneho futbalového klubu AC Miláno, ktorý v roku 1986 zachránil pred bankrotom.

Výstredný miliardár a mediálny magnát prvý raz nastúpil do premiérskej funkcie v roku 1994 a do roku 2011 viedol dovedna štyri talianske vlády. Viedol stredopravú stranu Forza Italia, ktorá po minuloročných septembrových parlamentných voľbách vstúpila do koalície pod vedením premiérky Giorgie Meloni. Berlusconiho vtedy zvolili do talianskeho Senátu. Jeho pôsobenie v politike sprevádzali aj rôzne sexuálne škandály a obvinenia z korupcie.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel taliansky expremiér Silvio Berlusconi, mal viacero zdravotných problémov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: