Zo soboty na nedeľu prechádzame na letný čas, ručičku na hodinkách si posunieme o hodinu dopredu

25.3.2022 (Webnoviny.sk) – V nedeľu (27. marca) prejdú obyvatelia Slovenska na letný čas. O 2:00 v noci sa hodinové ručičky posunú o hodinu dopredu, teda na 3:00. Slováci si tak pospia o hodinu kratšie. Zmenu času uplatňujú všetky európske krajiny okrem Ruska, Bieloruska, Islandu a Grónska.

“Meškanie” vlakov

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) ešte v stredu (23. marca) informovala, že prechod zo zimného na letný čas sa dotkne dvoch vlakov. Ide o nočné rýchliky Tatran Zemplín R 614 Humenné – Bratislava a R 615 Bratislava – Humenné.

„Vlaky premávajúce v tejto dobe tak prídu do konečnej stanice o hodinu neskôr, hoci v skutočnosti pôjdu podľa platného cestovného poriadku,“ vysvetlil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Sedemesačný letný čas

Na Slovensku letný čas po prvý raz zaviedli v roku 1916 a trval do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 – 1949. Opätovne ho zaviedli po tridsaťročnej prestávke v roku 1979, pričom do polovice 90. rokov trval letný čas pol roka.

Slovensko sa v roku 1996 zladilo s európskymi smernicami a stredoeurópsky letný čas tak trvá sedem mesiacov, od konca marca do konca októbra.

Ľudia chcú mať dlhšie svetlo

Európska únia ešte v roku 2018 avizovala, že dôjde k zrušeniu striedania času. V lete 2018 sa uskutočnila online anketa občanov Európskej únie, kde sa náhodne ľudí pýtali, ktorý čas preferujú.

Výsledkom ankety bolo, že väčšina ľudí by si ponechala letný čas, aj keď jednotlivé vlády by skôr preferovali ponechanie zimného času. Dohoda o zrušení rozlišovania letného a zimného času sa v EÚ nezrodila a je nateraz odložená najmenej do roku 2027.

Viac k témam: Anketa, SELČ stredoeurópsky letný čas
Zdroj: Webnoviny.sk – Zo soboty na nedeľu prechádzame na letný čas, ručičku na hodinkách si posunieme o hodinu dopredu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: